• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
8 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Acum: ședință a Coaliției, pentru a tranșa proiectul privind concedierile din primării

31 august, 2025
in Ultima Ora
0
84
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Ultimul proiect de lege din Pachetul 2 de măsuri de echilibrare bugetară este reanalizat, duminică, în cadrul coaliției de guvernare. Este vorba de proiectul de reformă a administrației publice care va duce, potrivit estimărilor Guvernului, la reducerea cu 40.000 de posturi a numărului de angajați din primării, prefecturi și consilii județene.

Ședința Coaliției este programată să înceapă la ora 13.00. Liderii coaliției de guvernare s-au reunit la Palatul Victoria pentru a discuta despre proiectul privind reforma administrației publice, ce prevede reducerea cu 25% a numărului de posturi din administrația locală. Sunt discuții, însă, dacă se va păstra sau nu acest procent.

Peste trei ore, de la ora 16.00, este programată și o ședință a Guvernului, pentru a adopta oficial proiectul.

***

Proiectul de reformă a administrației publice a fost scos de pe ordinea de zi a ședinței de guvern de vineri, când au fost adoptate celelalte cinci proiecte din Pachetul 2:

  • proiectul de lege privind pensiile magistraților
  • proiectul de lege privind reforma în sănătate
  • proiectul de lege privind guvernanța corporativă a companiilor de stat
  • proiect de lege privind unele măsuri fiscale pentru sustenabilitatea financiară a României și eficientizarea activității unor autorități administrativ autonome (ANCOM, ANRE și ASF)
  • proiectul de lege cu noile taxe și măsuri fiscale de la Ministerul de Finanțe.

Scoaterea de pe ordinea de zi a proiectului ce va duce la reducerea cu 25% a numărului de posturi din administrația locală a fost motivată prin faptul că mai sunt detalii care trebuie clarificate în cadrul coaliției de guvernământ.

Coaliția reia subiectul concedierilor din administrație

„Mai sunt câteva chestiuni în discuția partidelor. Se va relua discuția duminică în coaliție, după care va urma o ședință de Guvern”, a precizat Ioana Ene Dogioiu, purtătoarea de cuvânt a Executivului, fără să precizeze care sunt chestiunile nedefinitivate.

Potrivit unor surse politice, reuniunea coaliției va începe duminică, la ora 13, urmând ca ședința de guvern, în care Executivul ar urma să adopte oficial proiectul, să aibă loc de la ora 16. Ulterior, proiectul va fi trimis la Parlament, a cărui conducere va trebui să adopte calendarul de asumare a răspunderii.

Pentru celelalte cinci proiecte calendarul a fost stabilit sâmbătă dimineață, în ședința birourilor permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului. Astfel, parlamentarii vor avea timp până luni dimineață, la ora 09.00, să depună amendamente, după care asumarea răspunderii în fața Parlamentului de către premierul Ilie Bolojan să se facă tot luni, de la ora 19.00.

Faptul că reforma administrației locale a fost decuplată de celelalte proiecte impune ca asumarea răspunderii pe acest proiect să se facă separat. Însă Guvernul speră că întregul Pachet 2 să fie adoptat până la finele săptămânii viitoare, după cum a spus chiar premierul Ilie Bolojan, astfel încât cele șase legi să intre în vigoare de la 1 octombrie.

40.000 de posturi ar putea să dispară

Preconizata reformă a administrației publice a provocat controverse aprinse, în condițiile în care primăriile vor trebui să recurgă la concedieri. La începutul săptămânii, Ministerul Dezvoltării a modificat proiectul de lege privind reforma administrației publice centrale și locale, care prevede acum reducerea cu 25% a numărului de posturi din primării, față de 20% anterior. Totuși, ministrul Cseke Attila a păstrat estimarea că în total se vor reduce maxim 40.000 de posturi din administrația publică centrală și locală.

Liderii coaliției au convenit marți că reducerile de personal din primării, prefecturi și consilii județene să se facă în funcție de numărul de locuitori, conform datelor de la Institutul Național de Statistică (INS), nu de la ultimul recensământ.

Discuțiile din coaliției se anunță dificile în condițiile în care nemulțumiri față de reducerea numărului de angajați ai administrațiilor locale au fost exprimate după ședința de vineri.

Organizaţia ieşeană a PSD a transmis, vineri, o scrisoare premierului Ilie Bolojan, documentul fiind semnat de parlamentarii social-democraţi ieşeni, de consilierii judeţeni şi de cei 47 de primari ai partidului din judeţ, informează News.ro.

„Domnule premier, doar tăiaţi, demolaţi, desfiinţaţi. Dar nu investiţi, nu creaţi, nu empatizaţi. Duceţi România pe drumul greşit. Opriţi-vă! Dacă doar acestea înseamnă guvernare – măsuri împotriva oamenilor, împotriva comunităţilor şi împotriva bunului-simţ – atunci mai bine ieşim de la guvernare”, se arată în documentul transmis premierului de PSD Iaşi, potrivit Hotnews.ro.

L.B.

Tags: coalițieconcedieriprimariiproiectsedinta
ShareTweetSend
Previous Post

Acest bărbat din Brăila a dispărut dintr-un mall din Constanța. Dacă-l vedeți, sunați la 112!

Next Post

Așa arată interiorul taxiului cu care a fost transportată la spital victima crimei de la Cernavodă

Alte Stiri

Ultima Ora

VIDEO. A început „sezonul” accidentelor rutiere cu motocicliști

18 aprilie, 2026
678
foto: US Department of state
Ultima Ora

Lovitură pentru una dintre cele mai puternice rețele de trafic de droguri: Daniel Kinahan a fost prins în Dubai

18 aprilie, 2026
122
Ultima Ora

Ședințe de mișcare și recuperare oferite GRATUIT de antrenorul Robert Cercel pentru copiii cu dizabilități

18 aprilie, 2026
101
foto: stiripesurse.ro
Ultima Ora

Casa de la Cetate a lui Mircea Dinescu s-a făcut scrum! Focul a fost pus cu intenție

18 aprilie, 2026
225
foto cu rol ilustrativ
Ultima Ora

Razie în trafic, în sudul litoralului: au fost aplicate zeci de amenzi

18 aprilie, 2026
100
Ultima Ora

Verificare în trafic la Medgidia: material feros confiscat, mașină indisponibilizată și amendă consistentă

18 aprilie, 2026
253
foto cu rol ilustrativ
Ultima Ora

Constanța: Individul care distrugea mașini parcate A FOST REȚINUT. Din nou!

18 aprilie, 2026
200
Ultima Ora

Pas important pentru viitorul magazin Altex din sudul orașului Constanța

18 aprilie, 2026
303
Ultima Ora

FOTO. Zeci de percheziții, urmate de arestări preventive, într-un dosar de braconaj piscicol

18 aprilie, 2026
91
Next Post

Așa arată interiorul taxiului cu care a fost transportată la spital victima crimei de la Cernavodă

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

VIDEO. A început „sezonul” accidentelor rutiere cu motocicliști

18 aprilie, 2026
Primăria Municipiului Mangalia

Ce soluție a fost găsită la Mangalia pentru angajații de la spații verzi afectați de disponibilizări

18 aprilie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2025 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.