Consilierii locali din municipiul Constanța se vor reuni marți, 30 iunie 2026, în ședință de Consiliu Local, iar pe ordinea de zi figurează și un proiect de hotărâre privind revocarea dreptului de folosință gratuită acordat Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Zona Metropolitană Constanța asupra unui imobil situat pe bulevardul Ferdinand nr. 97, bloc B1, la parter și etajul 1.
Imobilul a fost transmis în folosință gratuită către ADI Zona Metropolitană Constanța cu scopul de a fi reabilitat și modernizat, urmând să fie utilizat ca spațiu de lucru pentru desfășurarea unor activități de utilitate publică. Măsura a avut în vedere crearea unor condiții adecvate pentru desfășurarea activităților asociației și implementarea proiectelor de interes pentru comunitățile din zona metropolitană.
Potrivit documentelor care însoțesc proiectul de hotărâre, reprezentanții asociației au precizat că lucrările de reabilitare și modernizare necesare au fost realizate. Cu toate acestea, spațiul nu a mai fost folosit în scopul pentru care a fost acordat, invocându-se motive obiective și de oportunitate care au determinat schimbarea planurilor privind utilizarea imobilului.
M.G.



























