• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
19 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

Afaceristul Corneliu Dică de la Eolica Dobrogea, cel care a mințit în ancheta șpăgii de 1,5 milioane de euro, a scăpat de dosarul penal: faptele s-au prescris

22 august, 2023
in Actualitate
0
39
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Corneliu Dica, afaceristul care deține SC Eolica Dobrogea SRL, trimis în judecată pentru inducerea în eroare a organelor judiciare, aproape că a scăpat de procesul penal care îl vizează. Facem referire la un scandal de proporții în care a fost implicat și un fost parlamentar, privind o mită de 1.500.000 de euro.

În luna martie a anului trecut, instanța a dispus începerea judecății în acest dosar penal, iar acuzațiile ce i s-au adus lui Corneliu Dica sunt despre furnizarea unor informații false celor care îl anchetau pe fostul senator Gigi Chiru, cu privire la proveniența sumelor de bani reprezentând mita pe care cel din urmă ar fi primit-o. Anchetatorii au demontat toate argumentele și declarațiile afaceristului, motiv pentru care i-au întocmit un dosar penal separat, pentru declarațiile mincinoase.

Ancheta a fost finalizată în luna iulie 2021, când dosarul a fost trimis în instanță.

Numai că, la aproape un an și jumătate de la demararea cercetării judecătorești, instanța a constatat că răspunderea penală a faptelor, comise în 2014, s-a prescris.

„(..) încetează procesul penal față de inculpatul DC, cu privire la infracțiunea de inducerea în eroare a organelor judiciare (faptă din 18.06.2014), întrucât a intervenit prescripția răspunderii penale. Admite în parte acțiunea civilă și obligă inculpatul DC la plata către partea civilă KCB la plata sumei de 2.000 de euro, în echivalentul în lei la cursul BNR de la data plății, cu titlu de compensație pentru prejudiciul moral suferit. Cheltuielile judiciare vor rămâne în sarcina statului. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare“, se arată în încheierea de ședință.

Potrivit procurorilor, politicianul amintit ar fi pretins suma de 1.500.000 de euro cu titlu de mită, de la un martor denunțător – Kapp Cristoph Beat, partenerul elvețian care deține Eolica Dobrogea II GMBH, și de la un om de afaceri – Corneliu Dică. Banii au fost disimulați sub forma unor contracte de împrumut, în vederea îndeplinirii, neîndeplinirii, urgentării ori întârzierii îndeplinirii unui act ce intra în atribuțiile sale de inspector-șef al Inspectoratului Regional în Construcții Sud – Est, astfel încât să fie favorizat grupul de firme Eolica Dobrogea.

Concret, în schimbul acestei sume de bani, politicianul ar fi promis că, de la nivelul funcției sale, va sprijini interesele patrimoniale ale respectivelor persoane juridice în proiectele, aflate în derulare, privind construcția unor parcuri eoliene în Dobrogea.

Falsa proveniență a banilor și ruperea relațiilor

În timpul anchetei, atât Chiru, cât și Dică au declarat că banii „împrumutați“ proveneau de la doi afaceriști italieni, dar și de la două surori, apropiate politicianului, care aveau economii în urma prestațiilor în cluburi de noapte din Italia.

După ce „au bătut palma“, Corneliu Dică s-a certat cu partenerul său elvețian, din cauza unor incoveniente, după care a încheiat un contract de cesiune de creanțe cu Gigi Chiru, ceea ce a dus mai departe la instituirea unui drept de gaj a celui din urmă asupra a 5% din părțile sociale ale Eolica Dobrogea SRL, printr-un contract care nu a fost autentificat din punct de vedere notarial, întrucât pozițiile celor doi erau, într-un fel, incompatibile în raport cu conținutul contractului de credit.

Trecând peste alte detalii, anchetatorii au reușit să demonteze argumentele lui Corneliu Dică privind „împrumutul“ celor 1.500.000 de euro, după care a urmat începerea urmăririi penale față de acesta, pentru inducerea în eroare a organelor judiciare.

Inculpatul Corneliu Dică, fost director de marketing în cadrul Administraţiei Porturilor Maritime Constanţa și deținător al SC Eolica Dobrogea SRL, a contestat trimiterea sa în judecată, această contestație fiind analizată în data de 6 mai a.c.

Povestea detaliată o puteți urmări în articolul: „Corneliu Dică, de la Eolica Dobrogea, la un pas de judecată: este acuzat de declarații mincinoase în dosarul șpăgii de 1,5 milioane de euro, care ar fi ajuns la Christian Gigi Chiru“.

Daniel ALBU

Tags: Constanţacorneliu dicaeolica dobrogeaEolienefocuspressGigi Chiruisc constantamitaprescrierespagastiri
ShareTweetSend
Previous Post

Firma care a câștigat licitația pentru reabilitarea Sinagogii Mari din Constanța a obținut certificat de urbanism

Next Post

Reabilitarea Galeriilor de Artă din Constanța ar putea începe abia anul viitor

Alte Stiri

Actualitate

Primul termen în DOSARUL MICA SICILIE. Luni, membrii grupării află şi dacă rămân în arest

7 iunie, 2026
114
Actualitate

Cod portocaliu de furtuni și ploi torențiale în județul Constanța: a fost emis mesaj RO-Alert

7 iunie, 2026
286
Accident rutier pe DN39. Foto cu rol ilustrativ
Actualitate

Accident rutier MORTAL provocat de un tânăr de 22 de ani: după nenorocire, a fugit acasă!

7 iunie, 2026
3.4k
Actualitate

GALERIE FOTO/VIDEO. UPDATE: Trei bărbați au ajuns la spital. Accident rutier la Mihai Viteazu: au fost implicate două autoturisme

7 iunie, 2026
362
Actualitate

VIDEO. România e „în siguranță”!? Miruță: „Drone precum cea care a explodat NU sunt văzute de Armata Română. Garda de Coastă…”

6 iunie, 2026
205
Nicușor Dan, Cătălin Predoiu, Radu Miruță - ședință la Constanța
Actualitate

Președintele României: „Teoretic, Portul Constanța ar fi trebuit să aibă un echipament și să vadă orice obiect intrat în raza sa de acțiune”

6 iunie, 2026
201
Actualitate

GALERIE FOTO/VIDEO. Președintele Nicușor Dan și miniștrii Cătălin Predoiu și Radu Miruță au ajuns la Constanța. Ședință după explozia dronei maritime lângă sediul ARSVOM

6 iunie, 2026
216
Sorin Calaigii
Actualitate

MOTIVAREA JUDECĂTORILOR în cazul ACHITĂRII avocatului Sorin Calaigii: Probe ALTERATE!

6 iunie, 2026
863
Jean Paul Tucan
Actualitate

Afaceristul Jean Paul Tucan, afirmații GRAVE în legătură cu drona care a explodat în Portul Constanța

6 iunie, 2026
1.3k
Next Post
Galeriile de Arta Constanta

Reabilitarea Galeriilor de Artă din Constanța ar putea începe abia anul viitor

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Cod portocaliu de inundaţii pe râurile din judeţul Constanţa

7 iunie, 2026

Primul termen în DOSARUL MICA SICILIE. Luni, membrii grupării află şi dacă rămân în arest

7 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.