• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
28 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Sport

Alex Cascatău termină pe podium în prima sa participare în ADAC Prototype Cup Germany

30 iunie, 2023
in Sport
0
10
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Alex Cascatău a revenit cu succes într-un prototip de clasă LMP3, concurând pentru prima dată în ADAC Prototype Cup Germany la Zandvoort. Românul a încheiat pe podium în cursa a doua pe un traseu pe care a mai concurat în trecut.

După ani în care Alex Cascatău a încercat să pună la punct o participare cu un prototip de LMP3, constănțeanul a bifat weekendul trecut încă două curse cu aceste mașini extrem de performante. În mod neașteptat, fostul campion din GT & Prototype Challenge s-a alăturat din nou formației britanice BHK Motorsport pentru a concura în etapa de la Zandvoort din seria germană de prototipuri aflată sub egida ADAC.

Alex a făcut parte din echipajul cu numărul 35 alături de Elia Sperandio, fost pilot în F4 Italia. Cei doi au mers împreună și în cursa de 4 ore de la Paul Ricard din aprilie. Acea întrecere din Endurance Prototype Challenge a fost prima la bordul unui Ligier JS P320 pentru Alex. De această dată, el avea să întâlnească un pluton-record de aproape 20 de mașini. Printre piloții înscriși s-au numărat și unii care au mers la Le Mans (Laurents Hoerr, licență FIA Gold), dar și piloți cu experiență vastă în GT-uri și monoposturi la nivel internațional (Axcil Jefferies și Markus Pommer, licență FIA Silver).

Cum programul weekend-ului a fost compactat, ADAC Prototype Cup Germany fiind una dintre seriile-suport care au susținut DTM-ul pe circuitul de Grand Prix al Olandei, antrenamentele au fost scurte. În total, doar 30 de minute au fost alocate celor două sesiuni de Free Practice. În FP1, Elia a ieșit primul pentru a păsui frânele, fiind urmat apoi la volan de Cascatău, care a reușit al 11-lea timp, la peste două secunde de etalonul sesiuni. Mai apoi, în FP2, Sperandio nu a intrat deloc în mașină, Cascatău fiind singurul care a ieșit pe traseu.

În calificări, Cascatău a decis să nu riște, iar cronometrul a arătat asta. Într-o sesiune din care n-au lipsit unii dintre cei mai rapizi piloți de pe grilă, Alex n-a reușit decât al 14-lea timp, ceea ce a însemnat că echipa avea de muncă în prima cursă a weekend-ului din Țările de Jos. Mai apoi, în Q2, Elia Sperandio și-a etalat viteza reușind al cincilea timp, dar în sesiunea sa au fost presărați mult mai mulți piloți cu licență Bronze.

Prima cursă a fost, din păcate, marcată de mai multe neutralizări și întreruperi cu steag roșu. Astfel, în prima secvență, după un start precaut, Cascatău a rămas pe poziția a 14-a înaintea primei neutralizări. După restart Cascatău a mai urcat două poziții, iar cursa a fost apoi oprită cu steag roșu. După ce acțiunea a repornit, Cascatău a reușit să mai urce câteva poziții și i-a predat mașina lui Sperandio din top 10.

Înainte de o nouă neutralizare, Elia a reușit să ajungă până pe locul șapte. În cele din urmă, aceasta avea să fie și poziția pe care s-a clasificat echipajul #35 căci oficialii au afișat, cu 13 minute rămase pe ceas, steagul roșu iar cursa n-a mai fost repornită.

Cursa a doua a dovedit importanța startului pe latura potrivită a pistei. Concret, lipsa de aderență pe trasa exterioară a fost pronunțată, iar Elia a reușit să urce pe patru imediat după start, trecând de Hauser prin Tarzan. Fără să stea pe gânduri, pilotul BHK a urcat apoi pe trei și a ținut de această poziție, construindu-și un ecart de două secunde. După ce mașina a ajuns pe mâinile lui Cascatău, aceasta a trebui să gestioneze presiunea intensă venită din partea lui Markus Pommer.Fostul campion de Formula 3 al Germaniei a reșit să reducă la minimum avansul românului, dar nu a putut să-și facă loc și să treacă. Cascatău se achita cu brio de primul sector, dar pierdea timp prețios pe sectorul median pentru ca o trecere foarte bună prin penultimul viraj să-l lanseze perfect prin ultima turnantă și pe linia de start/sosire. Astfel, Pommer n-a avut șanse să-l atace pe Alex în Tarzan, iar constănțeanul a încheiat pe podium după minute bune de luptă strânsă, dată la zecimi de secundă, potrivit s-te-ului alexcascatau.com.
Alex Cascatău: „Trebuie să recunosc, această oportunitate a venit de nicăieri. După debutul la LMP3 de la Paul Ricard am pierdut destul de multă încredere de sine și nu mai plănuiam să concurez anul acesta. Apoi, pe neașteptate, Francesco” (n.r. fostul pilot din IndyCar și ELMS Francesco Dracone) „m-a sunat și mi-a spus să fiu pregătit, fiindcă ar putea fi o șansă în ADAC Prototype Cup Germany. Am aflat abia luni că urmează să concurez, iar vineri erau programate deja primele sesiuni de antrenamente libere.Vreau în primul rând, să mulțumesc echipei pentru efortul de a ne pune la dispoziție o mașină care a rulat excelent, fără probleme tehnice. Asta ne-a permis nouă piloților să ne concentrăm pe setup și tehnica de pilotaj. Pentru mine era important să cresc treptat și să nu avariez mașina sau să decalez programul propus. Ultimele 20 de minute împotriva lui Pommer au fost pur și simplu incredibile, am avut nevoie să mă apăr constant și să nu fac greșeli majore. Am dat totul pentru a aduce acest podium pentru echipă.Setup-ul a fost destul de agresiv, cu un plus de supravirare care nu a fost, neapărat, pe placul meu, dar am sperat că apăsarea suplimentară ne va ajuta, mai ales că Elia se simte bine cu o astfel de mașină. În cele din urmă, am reușit să bifăm un podium care era, poate, nesperat la începutul weekend-ului, mai ales că m-am alăturat echipei din scurt și n-am mai rulat la Zandvoort cu o astfel de mașină”.

Tags: Alex CascatăuFocus Pressstiristiri stiri focus press
ShareTweetSend
Previous Post

Cuantumul decontului de la bugetul de stat pentru facturile la energie depășește 16,5 miliarde de lei, potrivit ANRE

Next Post

VIDEO. Industria navală dedicată navelor în operare continuă expansiunea cu noi oportunități în Mangalia

Alte Stiri

Sport

VIDEO. Peste 30 de ani dedicați baschetului. Povestea antrenorului Toyin Orishadare și a tinerilor pe care îi formează la Constanța

4 august, 2026
247
Ultima Ora

România cucerește două medalii de aur la Europenele de Canotaj de la Varese

1 august, 2026
82
Sport

A fost inaugurată SALA POLIVALENTĂ „Danubius Arena”: Tulcea găzduiește, în aceste zile, Campionatului European de Baschet

1 august, 2026
202
Ultima Ora

Extrema Teodora Iancu se întoarce la CSM Constanța

31 iulie, 2026
50
Ultima Ora

Șapte voleibaliste se alătură echipei CSM Constanța: printre ele și Sorina Miclăuș

27 iulie, 2026
53
Ultima Ora

Canotorii de la CSM Constanța, argint și bronz la Campionatele Mondiale Under-23

26 iulie, 2026
130
Ultima Ora

Spania a câștigat Cupa Mondială: 1-0 cu Argentina, la prelungiri

20 iulie, 2026
134
sursa foto: athlonsports.com
Ultima Ora

RECORDURI la Cupa Mondială 2026: Michael Olise depășește o performanță a marelui Pelé, iar Mbappé pe Messi

19 iulie, 2026
128
sursa foto: Imago
Ultima Ora

NEBUNIE la Campionatul Mondial! 10 goluri în meciul Franța – Anglia și răsturnare de situație!

19 iulie, 2026
267
Next Post

VIDEO. Industria navală dedicată navelor în operare continuă expansiunea cu noi oportunități în Mangalia

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

ANUNȚ IMPORTANT al Inspectoratului Școlar Județean – DETALIILE repartizărilor cadrelor didactice după concursul de repartizare pe posturi

4 august, 2026

Primarul comunei Tuzla, Reșit Taner, PRECIZĂRI în legătură cu asfaltările din localitate

4 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.