• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
20 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Video

Alexandru Caramatroc, „bucătarul de povești” de la Școala „Tudor Arghezi” îi invită pe elevi la o porție de cultură: „Să citim cât mai mult, pentru că lectura ne dezvoltă inteligența”

3 iunie, 2026
in Video
0
69
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Chiar dacă noile tehnologii ocupă tot mai mult spațiu în viața de zi cu zi, lectura rămâne o poartă deschisă către imaginație, cunoaștere și dezvoltare personală. Focus Press vă aduce în atenție și copii care continuă să descopere magia cărților și puterea poveștilor. Printre ei se numără și Alexandru Cătălin Caramatroc, elev în clasa profesoarei Mirela Butacu, de la Școala Gimnazială „Tudor Arghezi” din Năvodari. Prezent la cea de-a XVI-a ediție a evenimentului „Instigare la lectură”, manifestare cultural-educativă organizată de Compartimentul Bibliotecă și Evenimente Culturale din cadrul Primăriei Năvodari, în Parcul Central, băiatul și-a asumat cu entuziasm rolul de „bucătar de povești”, pregătind pentru colegii săi un meniu special: cărți, imaginație și dorința de a citi cât mai mult.

Potrivit profesoarei Mirela Butacu, Alexandru Cătălin Caramatroc este unul dintre elevii care se evidențiază atât prin rezultatele școlare, cât și prin seriozitate și implicare, practicând și sportul minții. Recent, elevul a obținut Premiul al II-lea la Concursul Județean „Descoperă România”, confirmând astfel preocuparea sa pentru cunoaștere și performanță.

Deși are doar câțiva ani de școală în spate, elevul a demonstrat că a descoperit deja bucuria lecturii și puterea poveștilor.

El și-a asumat cu entuziasm rolul de „bucătar de lectură”, pregătind pentru colegii săi un meniu special: cărți, imaginație și dorința de a citi cât mai mult. În rolul de „bucătar de lectură”, Alexandru și-a invitat colegii să „deguste” din preparatele care îi ajută pe copii să învețe și să viseze.

Printre zecile de copii care au participat la evenimentul dedicat cărții și lecturii, Alexandru s-a remarcat prin naturalețea și sinceritatea cu care a vorbit despre pasiunea sa pentru citit. Cu emoția specifică vârstei, dar și cu convingerea că lectura poate schimba în bine viața oricărui copil, elevul a transmis un mesaj simplu și puternic.

Întrebat cu ce „meniuri” s-a pregătit în calitate de „bucătar de lectură”, răspunsul său a venit imediat: „Cu cărți. Să citim cât mai mult. Și da, pentru că cititul ne dezvoltă mult. La creier cel mai mult”.

Dincolo de inocența răspunsului, cuvintele lui Alexandru surprind perfect esența evenimentului organizat la Năvodari: lectura ca instrument de dezvoltare, cunoaștere și formare personală.

Ca orice cititor pasionat, el are și o carte preferată. Dintre toate poveștile descoperite până acum, una i-a rămas în mod special în suflet: celebrul roman „Lassie se întoarce acasă”.

Motivul pentru care această poveste l-a impresionat este legat de lecția de loialitate și curaj pe care o transmite: „M-a impresionat curajul unui câine care a fost abandonat, care a fost vândut de propriii stăpâni. A fost respins de mai multe ori, de vreo trei ori. Și chiar dacă a fost dus în Scoția, la o mie de mile distanță, a mers pe jos și s-a întors la stăpânii lui”.

Pentru Alexandru, aventura lui Lassie nu este doar o poveste despre un câine, ci o lecție despre perseverență, fidelitate și puterea de a nu renunța niciodată, indiferent de obstacole.

Participarea sa la „Instigare la lectură” nu a însemnat doar ocazia de a vorbi despre cărțile preferate, ci și oportunitatea de a-i încuraja pe ceilalți copii să descopere plăcerea lecturii.

Întrebat ce mesaj le transmite colegilor săi și dacă îi invită să „deguste” din preparatele sale literare, Alex a răspuns cu sinceritate: „Să aibă poftă la citit. Să vină să deguste din preparatele mele. Și chiar să citească mai mult. Să își dezvolte inteligența citind”.

Mesajul său este unul simplu, dar extrem de valoros într-o perioadă în care lectura trebuie încurajată și susținută mai mult ca oricând. Prin exemplul personal, Alexandru demonstrează că dragostea pentru cărți poate fi cultivată încă din primii ani de școală și că fiecare carte citită reprezintă o nouă experiență, o nouă lecție și o nouă aventură.

Profesorii care îl îndrumă, printre care și Mirela Butacu, contribuie la dezvoltarea acestei pasiuni pentru lectură, oferindu-le elevilor oportunități de a descoperi lumea fascinantă a cărților și de a-și exprima liber ideile și emoțiile.

La evenimentul „Instigare la lectură”, Alexandru a fost unul dintre numeroșii copii care au demonstrat că lectura continuă să aibă un loc important în viața noii generații. Cu o carte preferată care vorbește despre curaj și loialitate și cu dorința de a-i convinge și pe alții să citească, elevul de la Școala Gimnazială „Tudor Arghezi” a devenit, pentru o zi, un adevărat ambasador al lecturii.

Iar mesajul său merită auzit de cât mai mulți copii: să aibă poftă de citit, să descopere poveștile care îi inspiră și să înțeleagă că fiecare pagină deschisă este un pas înainte spre cunoaștere și dezvoltare personală.

Alexandra VASILE

Citește și:

Prof. Mirela Butacu, învățătoarea care de șase ani “colorează” viața elevilor de la “Tudor Arghezi”: “Nu plec din școală!”

Tags: bucatarelevlecturaSCOALA TUDOR ARGHEZIȘtiri stiri constantaȘtiri stiri focus press
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO/FOTO. Pericol pe plajă: scafandrii EOD au distrus o mină marină găsită între Vama Veche și 2 Mai

Next Post

VIDEO. Butelie explodată într-o casă din Tulcea: un bărbat, rănit

Alte Stiri

Video

Gabriela Ica Roșca: „La Năvodari, hrana noastră spirituală rămâne cartea”

3 iunie, 2026
21
Video

Năvodari mizează pe educație: Administrația locală susține performanța elevilor și dezvoltarea școlilor

3 iunie, 2026
49
Video

VIDEO. Un tânăr din Constanța a făcut-o lată de 1 iunie: a BĂUT și s-a dus peste fosta lui iubită minoră: acum e acuzat și de VIOL!

3 iunie, 2026
160
Mihail Udroiu
Video

VIDEO. Avocatul Udroiu, fost judecător la Înalta Curte, despre dosarul lui Cristian Radu: ”Susținerea Parchetului are o miză electorală sau un caracter politic”

3 iunie, 2026
146
Arheologul Ana Hamat
Societate

VIDEO. Comoara descoperită la Constanța care proteja copiii Romei antice: „Era un fel de buletin”

3 iunie, 2026
327
Video

VIDEO. Aproximativ 40.000 de turiști au ales litoralul de Rusalii și 1 Iunie

2 iunie, 2026
89
Mihaela Rus, Adriana Câmpeanu
Ultima Ora

VIDEO. Care este secretul fericirii? Mihaela Rus și Adriana Câmpeanu, cel mai frumos sfat, de 1 Iunie, pentru părinți

1 iunie, 2026
144
Video

Vard Tulcea și-a deschis porțile de Ziua Copilului, în anul în care marchează 51 de ani de existență

1 iunie, 2026
354
Video

VIDEO. Mii de oameni au vizitat Cazinoul din Constanța în minivacanța de Rusalii

1 iunie, 2026
97
Next Post

VIDEO. Butelie explodată într-o casă din Tulcea: un bărbat, rănit

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

default

Preotul Alexandru Lupașcu: „Atunci când un copil zâmbește, Dumnezeu zâmbește împreună cu el”

3 iunie, 2026

„Sărbătoare” – expoziție de pictură și grafică la Sinagoga Mare din Constanța

3 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.