Comisarii Gărzii Naționale de Mediu detașați pe litoral au verificat 53 de agenți economici din zona turistică a litoralului Mării Negre. Echipele de comisari au efectuat acțiuni de inspecție și control în Mamaia Sat Năvodari, Eforie, Saturn și Vama Veche. Controalele au vizat, în special, verificarea stării de salubrizare a sectoarelor de plajă, precum și gestionarea deșeurilor generate din activitatea desfășurată pe plajă sau în zona limitrofă acesteia.
În uma verificărilor efectuate s-a constatat că nu sunt respectate prevederile legale privind colectarea selectivă a deșeurilor reciclabile, acestea fiind colectate în pubele neinscripționate și amestecate cu deșeuri municipale. De asemenea, s-a constatat că gestionarea deșeurilor generate din activitățile societăților verificate este deficitară, nefiind întocmite formulare de transport deșeuri de la generator la destinatar, precum și evidența gestiunii deșeurilor.
Pentru neconformitățile constatate, comisarii Gărzii Naționale de Mediu au aplicat în prima săptămână de la debutul „Comandamentului Litoral” 17 sancțiuni contravenționale, din care 7 amenzi în valoare totală de 77.500 lei și 10 avertismente.



























