Polițiștii din cadrul Poliției municipiului Constanța – Serviciului Municipal de Siguranță Rutieră au desfășurat, la data de 7 februarie a.c., o acțiune pentru creșterea siguranței rutiere și prevenirea accidentelor grave în rândul conducătorilor de autovehicule care nu respectă regimul legal de viteză.
Activitățile au fost desfășurate în zonele și pe tronsoanele de drum cu risc rutier ridicat. În urma acțiunii au fost aplicate 92 de sancțiuni contravenționale, 73 dintre acestea fiind pentru nerespectării regimului legal de viteză.
Valoarea sancțiunilor contravenționale este de peste 45.500 de lei. Totodată, au fost reținute în vederea suspendării 3 permise de conducere.
De asemenea, pentru neregulile constatate au fost retrase 2 certificate de înmatriculare.



























