Ancuța Bodnar și Simona Radiș au câștigat medalia de la argint la dublu văsle la Jocurile Olimpice de la Paris. Este prima medalie de argint a României.
Ancuța Bodnar și Simona Radiș au adus României la Jocurile Olimpice de la Tokyo prima medalie de aur la dublu vâsle feminin de la performanța realizată de Marioara Popescu și Elisabeta Lipă la Los Angeles 1984. La Jocurile Olimpice de la Tokyo, în urmă cu trei ani, Ancuța Bodnar și Simona Radiș au terminat primele în cursa de dublu vâsle feminin după un parcurs fără greșeală. A fost o probă pe care au condus-o de la început până la final și au trecut linia de finiș cu timpul 6:41.03.
M.G.



























