Administraţia Penitenciarelor anunţă că, în data de 30 aprilie, un angajat al Penitenciarului Constanța-Poarta Albă a fost confirmat pozitiv la testul efectuat pentru SARS-CoV-2.
Angajatul se afla la domiciliu din data de 16.04.2020, conform planificărilor, și nu a interacționat cu persoane private de libertate.
„Precizăm că, până la acest moment, cu excepția cazului sus-menționat, nu se înregistrează nicio altă infectare cu virusul SARS-CoV-2 la Penitenciarul Constanța-Poarta Albă. Administrația locului de deținere aplică recomandările Direcției de Sănătate Publică Constanța”, se arată în comunicatul administraţiei.
Citeşte şi:



























