• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
14 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate

Angajații unei firme care efectuau lucrări de extindere a rețelei de canalizare din Năvodari, amenințați de un locuitor cu două săbii tip macetă!

8 septembrie, 2023
in Actualitate
0
Foto cu rol ilustrativ

Foto cu rol ilustrativ

3
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Andrei M. a fost trimis în judecată pentru amenințare și tulburarea ordinii și liniștii publice, dosarul fiind înregistrat la Judecătoria Constanța pe 4.04.2023. Acesta și-a acoperit fața cu o cagulă, a luat două săbii tip macetă și a mers la cei care efectuau lucrări pe strada pe care locuiește, întrebându-i ce caută acolo, după care a lovit un excavator cu săbiile. Audiat în cauză, el a spus că era beat și nu-și mai aduce aminte ce a făcut.

Cu ocazia audierii, unul dinte muncitori a declarat că este angajat al unei firme şi, împreună cu colegii săi, execută lucrări pe strada Macului din Năvodari.

În data de 22.02.2023, în jurul orei 11.00, în timp ce se afla la serviciu pe strada mai sus menţionată, lângă utilajul cu care se executau lucrări a venit un bărbat care avea faţa acoperită cu o cagulă şi două săbii tip macetă în mâini, după care a început să-i ameninţe pe lucrători, devenind violent, întrebându-i ce caută acolo.

Bărbatul avea un comportament agresiv şi flutura cele două săbii, după care a început să lovească cu acestea excavatorul.

Un alt muncitor, prezent și el la fața locului, a confirmat cele spuse de colegul său, cu mențiunea că el se afla în utilaj, iar inculpatul s-a apropiat de acesta, după care a început să lovească cu sabia cabina excavatorului. A încercat să pătrundă în cabină, dar nu i-a permis, asigurând ușa.

După ce conflictul a luat sfârşit, la faţa locului a venit un echipaj de poliţie. În urma cercetărilor și audierii martorilor, s-a stabilit că inculpatul locuiește pe acea stradă, fiind cunoscut ca o persoană violentă.

Fiind audiat în calitate de suspect, Andrei M. a declarat că, în data de 22.02.2023, în jurul orei 10.30 – 11.00, a ieşit pe strada din faţa locuinţei sale, unde o echipă de muncitori efectuau lucrări. A discutat cu aceştia, după care la faţa locului a venit un echipal al Poliţiei Locale. În continuare, a intrat în curte. La scurt timp, a ieşit din curte şi a plecat să se tundă. Când se întorcea, a fost oprit de organele de poliţie, care l-au încătuşat. A precizat că nu i-a ameninţat pe muncitori, nu le-a solicitat să oprească lucrările, nu a avut asupra sa obiecte tăietoare şi nu se consideră nevinovat.

Doar că pe camerele de supraveghere din zonă a fost surprins întregul incident.

Apoi, cu ocazia audierii în calitate de inculpat, Andrei M. și-a menținut cele expuse anterior, a arătat că regretă fapta comisă, iar pe fondul consumului de băuturi alcoolice nu își mai aduce aminte de succesiunea evenimentelor.

Până la începerea cercetării judecătoreşti, la termenul de judecată din data de 7.06.2023, inculpatul a recunoscut săvârşirea faptelor reţinute în sarcina sa prin actul de sesizare al instanţei, solicitând ca judecata să se efectueze în baza probelor administrate în faza de urmărire penală, pe care nu le-a contestat.

Doar că muncitorii, în cele din urmă, și-au retras plângerile, astfel că procesul a încetat în ceea ce privește fapta de amenințare.

Pe 6.09.2023, Andrei M. a fost condamnat pentru tulburarea ordinii și liniștii publice. A primit o amendă penală în cuantum de 7.200 de lei, stabilită prin înmulţirea unui număr de 240 de zile-amendă cu suma corespunzătoare unei zile-amendă, stabilită de instanţă la 30 lei. Decizia nu este definitivă.

Liliana BELCIUG

Tags: amenintaricanalizareConstanţafocuspressmacetamuncitorinavodarisabiiscandalstiri
ShareTweetSend
Previous Post

Ancheta în cazul indivizilor care sechestrau fete la Constanța, le băteau și le puneau să se prostitueze a ajuns la final

Next Post

Programul întreruperilor de curent electric în perioada 11 – 15 septembrie, în Constanța, Mangalia și Medgidia

Alte Stiri

Actualitate

De la hoteluri și blocuri… la hale de producție și depozitare ouă: investitorul figurează cu datorii către bugetul local al municipiului Mangalia

19 iunie, 2026
74
Imagine cu rol ilustrativ
Actualitate

Medicul constănțean acuzat că a oprit o sarcină care avea peste 14 săptămâni, iar femeia a murit, are pauză de instanță până la toamnă

19 iunie, 2026
123
Actualitate

Calificări pe ȘPAGĂ la Constanța! Fostul șef ISCIR a recunoscut tot la DNA: Tribunalul Constanța va lua o decizie vineri

19 iunie, 2026
67
strada Baba Novac
Actualitate

Un cunoscut afacerist pregătește un nou proiect imobiliar pe Baba Novac: 81 de apartamente și spații comerciale

19 iunie, 2026
138
Actualitate

Bloc cu spații comerciale în centrul Constanței. Iată ce sumă va investi Bel Transport în noul proiect imobiliar

19 iunie, 2026
62
Actualitate

GALERIE FOTO/VIDEO. Accident rutier în municipiul Constanța, în zona Poarta 2: un bărbat a ajuns la spital

18 iunie, 2026
384
Ultima Ora

Schimbare importantă pentru șoferii din Constanța: plata taxelor la ghișee dispare din septembrie 2026

18 iunie, 2026
182
Actualitate

UPDATE: Procurorul Teodor Niță rămâne momentan după GRATII!

18 iunie, 2026
921
Digul de nord
Actualitate

Fără pescuit și plimbări pe digul nord de al Portului Constanța: zona are caracter special privind SECURITATEA – răspunsuri în DOCUMENTE

18 iunie, 2026
2.1k
Next Post
FOTO: Alexandra VASILE

Programul întreruperilor de curent electric în perioada 11 - 15 septembrie, în Constanța, Mangalia și Medgidia

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Imagine cu rol ilustrativ

Lucrările de reabilitare pe DJ226A și DJ226B din județul Constanța au ajuns la peste 14% execuție

19 iunie, 2026

VIDEO/FOTO. Lucrările la parcarea de pe Ștefăniță Vodă au fost reluate. Urmează intervențiile la parc și la capătul de linie

19 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.