Agenția Națională pentru Locuințe (ANL) a recepționat joi, 31 martie a.c., în municipiul Mangalia, 16 locuinţe destinate închirierii, pentru tinerii specialiști din domeniul sănătăţii.
Locuințele (patru garsoniere și douăsprezece apartamente cu două camere) au fost construite în amplasamentul din strada Oituz, pe un regim de înălţime S+P+3E, valoarea obiectivului de investiție fiind de 2.872.530,74 lei (inclusiv TVA).
Până în prezent, în județul Constanța, ANL a finalizat, în cadrul programului de construcții de locuințe pentru tineri destinate închirierii, 1.680 de unități locative în localitățile:
- Constanța (554 de unități locative);
- Basarabi (96 de unități locative);
- Medgidia (96 de unități locative);
- Cernavodă (104 unități locative);
- Ovidiu (96 de unități locative);
- Mangalia (140 de unități locative);
- Eforie Nord (60 de unități locative);
- Cumpăna (128 de unități locative);
- Costineşti (64 de unități locative);
- Hârşova (96 de unități locative);
- Valu lui Traian (52 de unități locative);
- Techirghiol (24 de unități locative);
- Cogealac (24 de unități locative);
- Năvodari (64 de unități locative);
- Mihail Kogălniceanu (58 de unități locative);
- Murfatlar (24 de unități locative).
În prezent, locuinţele pentru tineri pot fi achiziţionate de chiriași, după o perioadă de închiriere de minimum un an, prin achitarea de rate lunare egale către autorităţile publice locale, prin contractarea de credite ipotecare de la instituții financiare autorizate, inclusiv cu garanția statului, sau cu achitarea integrală a preţului final din surse proprii.
V.I.



























