Românii pregătesc darurile de Moş Nicolae. Directorul ANPC atenționează părinţii cu privire la cadourile achiziționate pentru sărbători. Ca în fiecare an bătaia cea mai mare se dă pe dulciuri şi jucării. Dacă pe vremuri darurile oferite de Moș Nicolae nu depășeau dimensiunea unei ghetuțe acum însă pretențiile au crescut după dorințele celor mici.
Directorul general al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), Paul Anghel, atenționează părinţii să achiziționeze dulciuri şi jucării numai din magazine specializate. „Dulciurile şi jucăriile sunt cele mai dorite daruri de Moş Nicolae şi Moş Crăciun… dar atenţie ce produse achiziționați! Dacă doriți să dăruiți o jucărie care să nu reprezinte un pericol pentru copiii dumneavoastră, ci să fie un cadou practic, atractiv care să aducă zâmbete pe chipurile lor, trebuie să țineți cont de următoarele sfaturi: să achiziționați jucării numai din magazine şi/sau raioane specializate, unde se eliberează documente de cumpărare (factură, bon fiscal, chitanță fiscală), de care veți avea nevoie pentru a putea proba în cazul în care, în mod justificat, doriți să reclamați calitatea/siguranţa unui produs şi să alegeți întotdeauna jucării potrivite pentru vârsta copilului, capacitățile şi aptitudinile sale. Jucăriile trebuie să fie însoțite de avertismente generale privind grupa de vârstă recomandată care ajută la alegerea jucăriei. Trebuie să aveți în vedere faptul că jucăriile care nu sunt destinate unui grupe de vârstă specifice pot să îi rănească”, a scris sâmbătă, pe Facebook, Paul Anghel.
Directorul ANPC recomandă părinților să verifice dacă jucăriile au marcate pe ele numele producătorului, importatorului (numele, denumirea comercială înregistrată sau marca înregistrată a producătorului şi/sau a importatorului şi adresa la care pot fi contactați); numărul unic de identificare a jucăriei (tipul, lotul sau numărul de serie ori al modelului sau alt element de identificare) şi marcajul de conformitate CE care conduce la supoziția că jucăria este sigură.
În privința dulciurilor, Paul Anghel recomandă achiziționarea acestor produse numai din locuri autorizate. Înainte de cumpărare, trebuie verificată starea ambalajelor (integritate, etanșeitate) şi încadrarea produselor în data durabilității minimale, după caz, în data limită de consum stabilite de producător.
Pentru ciocolată şi produse din ciocolată trebuie menționat în mod obligatoriu conținutul de cacao substanță uscată, exprimat în procente, iar în cazul ciocolatei umplute se menționează produsul de umplutură. De asemenea, trebuie menționat adaosul de cafea sau băuturi spirtoase, atunci când acesta depășește 1% din masa produsului.
Ciocolata proaspătă trebuie să prezinte o suprafață lucioasă, nestratificată şi fără pete, să fie onctuoasă, casantă la rupere fără senzație de rugozitate la masticare, culoare şi gust specific, iar drajeurile trebuie să aibă suprafața netedă, lucioasă, uscată şi nelipicioasă, recomandă directorul general al ANPC.
Aşadar, ANPC recomandă:
– să achiziţioneze jucării numai din magazine şi/sau raioane specializate, unde se eliberează documente de cumpărare (factură, bon fiscal, chitanţă fiscală), de care va avea neapărat nevoie în caz de reclamaţie;
– să aleagă întotdeauna jucării potrivite pentru vârsta copilului, capacităţile şi aptitudinile sale; jucăriile trebuie să fie însoţite de avertismente generale privind grupa de vârstă recomandată care ajută la alegerea jucăriei;
– să ştie că jucăriile care nu sunt destinate unui grupe de vârstă specifice, pot să îi rănească pe cei mici;
– să nu cumpere jucării cu părţi mici, detaşabile, pentru copiii sub 3 ani, deoarece aceştia au tendinţa să bage jucăriile în gură şi pot să se înece cu părţile mici;
– trebuie să respecte atenţionările referitoare la jucăriile nerecomandate copiilor sub 36 de luni, care se prezintă sub forma unei sintagme de tipul: „Atenţie. Nerecomandat copiilor mai mici de 36 luni. Pericol de strangulare”; fraza „Atenţie. Nerecomandat copiilor mai mici de 3 ani” poate fi înlocuită cu simbolul grafic de interzicere /pictogramă care vizează copiii între 0 şi 3 ani; ele (fraza şi simbolul) nu trebuie puse împreună pe etichetă.
– să ştie (şi să verifice acest lucru) că jucăriile trebuie să aibă marcate pe corpul sau pe eticheta lor, într-un mod vizibil, lizibil şi durabil, următoarele elemente:
coordonatele producătorului şi/sau importatorului (numele, denumirea comercială/marca înregistrată a producătorului şi/sau a importatorului şi adresa la care pot fi contactaţi);
numărul unic de identificare a jucăriei (tipul, lotul sau numărul de serie ori al modelului sau alt element de identificare);
marcajul de conformitate CE care conduce la supoziţia că jucăria este sigură, dacă jucăriile sunt de dimensiuni mici
elementele de mai sus sunt indicate pe ambalaj sau într-un document care însoţeşte jucăria.
– să verifice existenţa instrucţiunilor de utilizare şi a avertismentelor specifice, însoţite de indicaţii privind precauţiile în utilizare pentru anumite categorii de jucării; acestea trebuie sa fie traduse obligatoriu în limba română; să respecte întocmai aceste instrucţiuni şi precauţii.
– orice reclamaţie legată de o jucărie achiziţionată trebuie semnalată mai întâi vânzătorului/magazinului de la care a fost cumpărată şi în caz de nerezolvare, structurii teritoriale a ANPC.
„Sperăm ca sfaturile noastre să-i fie utile lui Moş Nicolae, atunci când va porni la cumpărat jucării, prin magazine, astfel încât cei mai mici consumatori ai noştri să găsească în ghetuţe cea mai frumoasă şi sigură jucărie, căci ei au fost cuminţi cu toţii. Noi ştim bine asta…„, spune Mihai Culeafă, preşedintele ANPC.
A.V.



























