Austeritatea lovește în toate primăriile din România. În acest context, la nivelul multor unități teritorial-administrative au fost luate măsuri de reducere a unor cheltuieli. Spre exemplu, în comuna Mihail Kogălniceanu a fost luată decizia eliminării obișnuitului foc de artificii și a festivităților dedicate Botezului Cailor.
Anunțul a fost făcut de primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Ancuța Belu: “Vă aducem la cunoștință faptul că, în acest an, focul de artificii din data de 31.12.2025 și Sărbătoarea tradițională a Botezului Cailor nu vor mai avea loc, din necesitatea reducerii cheltuielilor. Menționăm, însă, că intenția noastră este de a păstra obiceiurile, iar preoții Bisericilor din localitate vor boteza caii după încheierea slujbei religioase, începând cu ora 11:30” – este mesajul edilului.
A.C.



























