Un bărbat din Mangalia a fost condamnat la 2 ani de închisoare cu suspendare, pentru ucidere din culpă, însă decizia nu este definitivă. Acum se judecă apelul, la Curtea de Apel Constanța, următorul termen fiind fixat pentru data de 9.11.2023. Este vorba de un accident rutier în urma căruia două persoane au murit. Și, chiar dacă mulți ar susține că șoferul în cauză nu are vreo vină, întrucât cealaltă mașină implicată în nefericitul eveniment rutier a efectuat o manevră necorespunzătoare în trafic, iată că magistrații au o altă părere.
Pe baza probelor administrate, în cuprinsul rechizitoriului s-a reţinut că inculpatul, F.L., conducea un autoturism dinspre localitatea Mangalia către Constanţa, iar la un moment dat, acesta a acroşat un alt autovehicul, care s-a angajat în viraj la stânga, cu direcţia de deplasare spre Mangalia, deşi exista marcaj longitudinal dublu continuu.
Inculpatul a virat spre stânga şi a acţionat frâna cu scopul de a evita impactul, dar nu a reuşit acest lucru, a lovit vehiculul, după care s-a răsturnat în afara carosabilului.
Impactul a avut loc pe sensul de mers al vehiculului condus de către inculpat (sensul Mangalia – Constanţa). În urma loviturii, a rezultat vătămarea corporală a unor persoane, precum și decesul a două persoane.
Astfel, anchetatorii au stabilit că inculpatul a condus vehiculul cu viteză peste limita legală pentru acel sector de drum (140 – 150 km/h), ceea ce constituie cauză a accidentului şi se suprapune peste culpa celuilalt șofer, care a efectuat manevra de viraj la stânga peste linia de marcaj dublu continuu.
Pe pe baza probelor administrate în cauză, instanţa a apreciat că fapta săvârşită de inculpat întruneşte elementele constitutive ale infracţiunii de ucidere din culpă, săvârşită ca urmare a nerespectării dispoziţiilor legale şi a măsurilor de prevedere privind circulaţia pe drumurile publice, infracţiune prevăzută de art. 192 alin.1, 2 şi 3 Cod penal.
Astfel, elementul material al laturii obiective a infracţiunii de ucidere din culpă s-a realizat prin activitatea inculpatului care, în timp ce conducea autoturismul pe DN 39, dinspre municipiului Mangalia către Constanța, cu viteză peste limita legală, respectiv cu viteza de 140 – 150 km/h, a intrat în coliziune cu celălalt autovehicul, care se angajase în viraj la stânga, cu direcţia de deplasare spre Mangalia, deşi exista marcaj longitudinal dublu continuu.
Pe 2.09.2022, șoferul a fost trimis în judecată pentru ucidere din culpă, iar pe 26.04.2023 a fost condamant la 2 ani de închisoare cu suspendare. În cauză, apelul este pe rol.
Liliana BELCIUG



























