• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
21 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

Blocaj administrativ la Șantierul Naval Mangalia. Instanța va decide peste două săptămâni dacă revine în administrarea statului

2 aprilie, 2026
in Societate
0
250
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Situația Șantierului Naval Mangalia este în continuare incertă, pe măsură ce litigiul din instanță a primit 3 amânări ale pronunțării doar în luna martie, iar ultimul termen pentru publicarea soluției a fost amânat pentru jumătatea acestei luni. Totul se învârte în jurul  contestării unei decizii luată de Adunarea Generală a Acționarilor (AGEA) din primăvara anului trecut, când compania a intrat îăn insolvență și a fost preluată de un administrator judiciar.

Pe rolul Tribunalului Constanța se află înregistrat dosarul 3515/118/2025, în care Șantierul Naval 2 Mai SA, având ca obiectiv anularea Hotărârii AGEA nr. 1 din 20 martie 2025, un act administrativ adoptat într-o perioadă marcată de tensiuni maxime între acționariatul de stat și partenerii minoritari. Practic, prin această procedură judiciară se dorește revenirea societății în în administrarea proprie a acesteia.

Vorbim despre o reacție la pierderea dreptului de administrare.

De precizat că  legea insolvenței primează, în această situație,  iar incapacitatea acționarilor de a numi un administrator special în termenele legale a condus la transferul total al deciziei către administratorul judiciar. Acum se dorește invalidarea  deciziei AGEA și revenirea  la propriul management.

Insolvența ca regim de guvernare corporativă

Actuala stare de fapt este rezultatul intrării șantierului în insolvență, procedură declanșată oficial la jumătatea anului 2024, când conducerea executivă a fost înlocuită de administrarea judiciară asigurată de CITR, care are acum misiunea de a echilibra interesele creditorilor cu necesitatea menținerii activității industriale.

Faptul că firma este administrată acum de un terț judiciar elimină posibilitatea acționarilor de a implementa strategii autonome, subordonând orice decizie economică planului de reorganizare și verificărilor stricte de legalitate.

Dacă instanța va admite anularea hotărârii contestate, s-ar putea redeschide calea pentru o renegociere a administrării speciale, oferind statului posibilități suplimentare în raport cu administratorul judiciar și cu principalii creditori.

Judecarea propriu-zisă a litigiului a avut loc pe data de 20 ianuarie a.c., iar de atunci soluția a fost amânată de 4 ori, ultima dată fiind stabilit termen pentru pronunțare data de 15 aprilie, însă soluția nu va fi definitivă și va putea fi atacată la instanța ierarhic superioară.

Între timp, salariații, neplătiți încă din luna decembrie, protestează zilnic în  fața sediului administrativ. De precizat că marți, 31 martie, Guvernul a aprobat hotărârea privind lista operatorilor economici de interes strategic din domeniul Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, listă pe care se regăsește și Damen Shipyards Mangalia S.A., toate acestea urmând să primească bani prin utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanțelor salariale.

De menționat că la data de 6 aprilie a fost stabilită o reuniune a Adunării Creditorilor în care va fi supus la vot planul de reorganizare a societății Damen Shipyards Mangalia SA.

În ceea ce privește această societate, se află în plină procedură a falimentului, deschisă pe 30 mai 2024 și are termen pe fond pe data de 27 aprilie a.c.

Daniel ALBU

Tags: ConstantadamenFocus Pressfocuspressinsolventainstantalitigiumangaliaprocessantierul naval mangaliastatul românStiri
ShareTweetSend
Previous Post

Gala Luminilor vă aşteaptă la Cazinoul din Constanţa!

Next Post

Stațiunea Mamaia, betonată în continuare: proiect nou în zona Clubului Nautic Pinguin

Alte Stiri

Societate

Modificări IMPORTANTE în centrul orașului: blocuri noi și clădiri vechi reconfigurate pe Tomis, Tudor Vladimirescu și Ion Bănescu – DETALII!

16 iunie, 2026
353
Imagine cu rol ilustrativ. FOTO: Shutterstock
Societate

DETALII! De ce a fost AGRESATĂ femeia din Tomis Nord? Mergea pe stradă și s-a trezit cu un PUMN în GURĂ

16 iunie, 2026
898
Bogdan Bola
Sanatate

VIDEO. Bogdan Bola anunță cel mai important proiect al Spitalului Orășenesc Hârșova: înființarea unei Unități de Primiri Urgențe

16 iunie, 2026
262
Societate

Sudul litoralului, dependent de vacanța elevilor. Unitățile de cazare medii și mici, încă în pregătiri pentru deschidere

15 iunie, 2026
93
Societate

VIDEO. Consiliul Județean Constanța ia un credit de 150 de milioane de lei pentru a susține lucrările la Spitalul „Mama și Copilul”

15 iunie, 2026
149
Video

VIDEO. Cartierul Veterani se extinde, dar infrastructura rămâne în urmă. PUZ-ul este blocat de ani de zile

15 iunie, 2026
545
Societate

Zeci de restaurante și cafenele cunoscute din Constanța au rămas fără autorizații de funcționare! Care este motivul?

15 iunie, 2026
8k
Societate

Parcarea supraetajată de la Casa de Cultură nu se mai construiește?

15 iunie, 2026
278
Teatrul de Vară Eforie Sud
Societate

Parcul și Teatrul de Vară din Eforie Sud urmează să fie reabilitate! A fost atribuit contractul de peste 22 de milioane de lei

15 iunie, 2026
204
Next Post

Stațiunea Mamaia, betonată în continuare: proiect nou în zona Clubului Nautic Pinguin

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Constanța: Mai mulți șoferi depistați băuți la volan și zeci de sancțiuni în urma unei acțiuni rutiere

16 iunie, 2026
Inculpați din "Fabrica de Moșteniri"

Caracatița notarilor și executorilor judecătorești din dosarul ”Fabrica de moșteniri” speră să scape de măsurile preventive

16 iunie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.