Reprezentanții PNL și USR-PLUS se înțeleg de minune la guvernare – exceptând momentele când se ironizează, se critică sau iau decizii fără consultare în coaliție, cum a fost situația demiterii lui Vlad Voiculescu de la cârma Ministerului Sănătății. Momentul de tensiune legat de Voiculescu pare să se fi stins, iar liberalii continuă să susțină că, pentru decizia de demitere, premierul nu avea nevoie să se consulte cu reprezentanții USR-PLUS.
„Este un pas înainte demiterea lui Voiculescu”, a declarat, în cadrul unui interviu acordat Focus Press, senatorul PNL Septimiu Bourceanu. Liberalul a vorbit și despre unitățile medicale din județul Constanța, acesta precizând că un viitor spital regional este responsabilitatea statului, și nu o investiție pe care să o facă autoritățile locale, pentru că acestea nu dispun de fonduri atât de mari. În schimb, a precizat Bourceanu, există o preocupare pe zona sănătății în privința Constanței, dovadă fiind faptul că pe lista Companiei Naționale de Investiții figurează un spital de pediatrie de 70 de paturi, care va fi construit în municipiu. De asemenea, și Consiliul Local Constanța are în vedere construcția unuei unități sanitare noi, pe o suprafață de teren de 5 mii de metri pătrați. Detaliile despre aceste proiecte, dar nu numai, puteți urmări în materialul VIDEO!


























