• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
11 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Buletin COVID-19. Aproximativ 700 de cazuri, la nivel național și peste 16.000 mii de teste efectuate, în ultimele 24 de ore

30 august, 2021
in Ultima Ora
0
Foto: GettyImages

Foto: GettyImages

2
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Până luni, 30 august a.c., pe teritoriul României au fost confirmate 1.097.452 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), iar 1.054.417 pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 699 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2140560,20
2.Arad23937110,29
3.Argeș27707150,19
4.Bacău26585250,40
5.Bihor2943960,14
6.Bistrița-Năsăud12276110,67
7.Botoșani1431370,12
8.Brașov44011180,28
9.Brăila1341530,20
10.Buzău1273270,17
11.Caraș-Severin11665200,31
12.Călărași10382100,57
13.Cluj58556810,65
14.Constanța43661260,45
15.Covasna858110,05
16.Dâmbovița2275160,27
17.Dolj27095190,33
18.Galați27999180,30
19.Giurgiu1118490,32
20.Gorj930650,14
21.Harghita835330,13
22.Hunedoara2315110,33
23.Ialomița1091640,23
24.Iași43012190,25
25.Ilfov46024680,93
26.Maramureș2066680,23
27.Mehedinți841060,16
28.Mureș2413700,14
29.Neamț1935970,44
30.Olt1479950,22
31.Prahova35942160,35
32.Satu Mare13346190,39
33.Sălaj1100030,13
34.Sibiu26819250,41
35.Suceava24751100,37
36.Teleorman13975110,41
37.Timiș55195340,54
38.Tulcea853540,21
39.Vaslui16178150,20
40.Vâlcea1657260,19
41.Vrancea10825110,20
42.Mun. București1868421040,76
43.Cazuri noi nealocate pe județe

1645*
16
TOTAL1.097.452699

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 66 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ0
4BACĂU1
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ1
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ8
18GALAŢI1
19GIURGIU2
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI0
25ILFOV3
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI9
29MUREŞ0
30NEAMŢ3
31OLT2
32PRAHOVA6
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA6
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI2
42VRANCEA2

Total        66

Până astăzi, 34.539 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.08.2021 (10:00) – 30.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 11 decese (4 bărbați și 7 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bihor, Botoșani, Buzău, Călărași, Dâmbovița, Dolj, Mehedinți, Neamț, Vaslui și Municipiul București.

Unul dintre pacienții decedați, raportat de DSP Mehedinți, s-a infectat în Anglia.

Dintre cele 11 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 de ani, 2 la categoria 50-59 ani, 2 la categoria de vârstă 60-69 ani, 3 la categoria de vârstă 70-79 ani și 3 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități. Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.131. Dintre acestea, 280 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.074.747 de teste RT-PCR și 2.374.480 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.902 teste RT-PCR (2.075 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.827 la cerere) și 11.179 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 6.989 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.115 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.309 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 45 de persoane.

L.M.

Tags: coronaviruscoronavirus constantacoronavirus decesecoronavirus in romaniaFocus presastiristiri constanta focus press
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO: Culmea tupeului, a ignoranței și a inconștienței la volan: au depășit coloana în curbă, peste linia continuă

Next Post

Ovidius Clinical Hospital vă pune la dispoziție un instrument care determină riscul de expunere la boli cardiovasculare ori cancer. Prevenția salvează vieți!

Alte Stiri

Ultima Ora

GALERIE FOTO & VIDEO. Halloween by Toyin: peste 100 de sportivi au sărbătorit prietenia și bucuria de a fi împreună la Ovidiu

31 octombrie, 2026
119
Roata dreapta spate a autobuzului a explodat. FOTO Cătălin SCHIPOR
Ultima Ora

Noutăți majore în transportul public din Valu lui Traian de la 1 noiembrie: Tarife reduse, trasee noi și gratuități pentru elevi

31 octombrie, 2026
98
Ultima Ora

UPDATE. A fost emis RO-ALERT în legătura cu dispariția minorului din Constanța

30 octombrie, 2026
247
Ultima Ora

Dumitru Paris (USR) a fost eliberat din funcția de subprefect

30 octombrie, 2026
184
Ultima Ora

UPDATE. A FOST GĂSIT! Un copil din Constanța a dispărut de acasă

30 octombrie, 2026
712
SHUTTERSTOCK
Ultima Ora

Câţi studenţi din Republica Moldova învaţă în România. Planul Chişinăului pentru a-i atrage acasă

30 octombrie, 2026
29
Ultima Ora

Decebal Făgădău depune luni jurământul în calitate de prefect al județului Constanța. Ceremonia va avea loc prin videoconferință

30 octombrie, 2026
175
Ultima Ora

Statul pierde la încasări: 750 de milioane de lei mai puțin dintr-o industrie afectată de blocaje

30 octombrie, 2026
31
Sursă foto: Profimedia, Shutterstock
Ultima Ora

Se pregătește Zelenski să cedeze? În premieră se arată dispus să negocieze cu Vladimir Putin pentru teritorii

30 octombrie, 2026
31
Next Post

Ovidius Clinical Hospital vă pune la dispoziție un instrument care determină riscul de expunere la boli cardiovasculare ori cancer. Prevenția salvează vieți!

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

GALERIE FOTO. De la ruină la un nou proiect imobiliar, în zona Lupoaică. Lucrările avansează pe amplasamentul fostei ceasornicării elvețiene

31 octombrie, 2026
foto cu rol ilustrativ

Ce se întâmplă când îți faci singur dreptate. Un bărbat a fost condamnat după ce a băgat cu forța în mașină un adolescent care îi agresase fiul

31 octombrie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.