Buletin COVID-19. În județul Constanța au fost raportate 91 de cazuri, în ultimele 24 de ore

0
129
sursa foto: imf.org

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.668 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 129 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.253180,44
2.Arad42.855541,11
3.Argeș46.692240,39
4.Bacău41.505320,26
5.Bihor51.060410,76
6.Bistrița-Năsăud19.564190,25
7.Botoșani22.896120,23
8.Brașov67.594620,52
9.Brăila23.135150,37
10.Buzău24.524140,32
11.Caraș-Severin19.344140,56
12.Călărași17.81250,15
13.Cluj89.6641250,81
14.Constanța69.575910,41
15.Covasna13.326160,46
16.Dâmbovița36.677240,34
17.Dolj45.498260,32
18.Galați44.388360,29
19.Giurgiu20.00490,28
20.Gorj15.31350,14
21.Harghita14.239170,31
22.Hunedoara36.333390,65
23.Ialomița19.568140,27
24.Iași72.125880,28
25.Ilfov77.289710,59
26.Maramureș31.623340,46
27.Mehedinți15.83330,18
28.Mureș40.335280,39
29.Neamț31.552260,38
30.Olt26.327130,20
31.Prahova63.860490,37
32.Satu Mare21.004200,35
33.Sălaj17.906120,31
34.Sibiu43.552430,51
35.Suceava38.453540,27
36.Teleorman25.09980,26
37.Timiș88.214750,70
38.Tulcea13.93870,23
39.Vaslui26.929100,17
40.Vâlcea26.856300,37
41.Vrancea17.968160,20
42.Mun. București309.8522320,67
43.Din străinătate**2.33028 
44.Cazuri noi nealocate pe județe  2.027*109 
 TOTAL 1.808.8911.668 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 132 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA1
2ARAD13
3ARGEŞ4
4BACĂU8
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI4
8BRĂILA1
9BRAŞOV2
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ4
14CONSTANŢA1
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI2
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA1
24IAŞI8
25ILFOV4
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI22
29MUREŞ6
30NEAMŢ5
31OLT1
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU3
36SUCEAVA10
37TELEORMAN4
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI1
42VRANCEA1
 Total132

Până astăzi, 58.752 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.12.2021 (10:00) – 31.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 38 de decese (16 bărbați și 22 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Timiș și Municipiul București.

Dintre cele 38 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59 ani, 8 la categoria de vârstă 60-69 ani, 16 la categoria de vârstă 70-79 ani și 12 la categoria de vârstă peste 80 ani. 37 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități până în prezent. A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, înregistrat în luna decembrie 2021, în județul Sălaj.

Dintre cei 38 de pacienți decedați, 30 erau erau nevaccinați și 8 vaccinați. Cei 8 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.322. Dintre acestea, 399 sunt internate la ATI. Dintre cei 399 pacienți internați la ATI, 32 au certificat care atestă vaccinarea. Din totalul pacienților internați, 53 sunt minori, 46 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.052.051 de teste RT-PCR și 6.034.924 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.065 de teste RT-PCR (4.206 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.859 la cerere) și 26.155 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 8.498 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.562 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 88.604 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

L.M.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.