• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
15 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Buletin COVID-19. Peste 150 de cazuri înregistrate în județul Constanța

20 noiembrie, 2021
in Ultima Ora
0
7
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.697 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 45 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba33212654,28
2.Arad402691115,44
3.Argeș45185783,34
4.Bacău40510812,17
5.Bihor488921495,18
6.Bistrița-Năsăud19091121,80
7.Botoșani22277321,47
8.Brașov649851454,85
9.Brăila22264473,49
10.Buzău23666643,42
11.Caraș-Severin18426482,97
12.Călărași17470372,02
13.Cluj861451575,12
14.Constanța677721523,33
15.Covasna12529433,09
16.Dâmbovița35720743,37
17.Dolj44459591,90
18.Galați43279432,33
19.Giurgiu19224162,20
20.Gorj15001141,82
21.Harghita13714292,55
22.Hunedoara35048614,18
23.Ialomița19132383,21
24.Iași705311032,40
25.Ilfov743271104,42
26.Maramureș30575572,06
27.Mehedinți15546202,18
28.Mureș386161094,13
29.Neamț30564382,02
30.Olt25630252,42
31.Prahova622461093,35
32.Satu Mare20299451,94
33.Sălaj17483213,15
34.Sibiu41765744,50
35.Suceava37468301,26
36.Teleorman24526363,15
37.Timiș854231464,26
38.Tulcea13582162,88
39.Vaslui26463201,75
40.Vâlcea26228462,73
41.Vrancea17518252,00
42.Mun. București2996843534,05
43.Din străinătate**18998
44.Cazuri noi nealocate pe județe

12122*
-249
TOTAL1.760.7652.697

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 539 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD35
3ARGEŞ31
4BACĂU12
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI1
8BRĂILA12
9BRAŞOV2
10BUZĂU19
11CĂLĂRAŞI11
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ16
14CONSTANŢA14
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ13
18GALAŢI7
19GIURGIU13
20GORJ21
21HARGHITA6
22HUNEDOARA17
23IALOMIŢA15
24IAŞI6
25ILFOV0
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI17
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI10
29MUREŞ21
30NEAMŢ7
31OLT14
32PRAHOVA4
33SĂLAJ19
34SATU MARE14
35SIBIU33
36SUCEAVA2
37TELEORMAN13
38TIMIŞ0
39TULCEA0
40VÂLCEA71
41VASLUI0
42VRANCEA5

Total    539

Până astăzi, 54.838 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.11.2021 (10:00) – 20.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 214 decese (105 bărbați și 109 femei), din care 43 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre cele 214 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă   30-39 ani, 9 la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 la categoria de vârstă 50-59 ani, 53 la categoria de vârstă 60-69 ani, 58 la categoria de vârstă 70-79 ani și 69 la categoria de vârstă peste 80 ani.

202 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 10 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 43 de decese anterioare intervalului de referință, survenite  în județele Bacău, Brașov, Constanța, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Prahova, Tulcea, Timiș, Vaslui și Municipiul București, 31 în octombrie 2021 și 12 în noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 171 de decese.

 Din totalul de 214 pacienți decedați, 189 erau nevaccinați și 25 vaccinați. Cei 25 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 ani și peste 80 de ani. Toți pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.123. Dintre acestea, 1.591 sunt internate la ATI. Dintre cei 1.591 de pacienți internați la ATI, 148 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 157 sunt minori, 141 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.614.129 de teste RT-PCR și 5.073.923 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.236 de teste RT-PCR (6.491 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.745 la cerere) și 27.591 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 62.441 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.469 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.196 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 50 de persoane.

L.M.

Tags: coronaviruscoronavirus constantaFocus Pressstiri constantastiri constanta focus pressstiri coronavirus
ShareTweetSend
Previous Post

VIDEO. Constănţenii, la discuţii cu aleşii locali: regulamentul de acces în Zona Peninsulară a creat haos. Primarul, din nou absent de la întâlnire

Next Post

DOCUMENT. Incidența în localitățile constănțene, în continuă scădere

Alte Stiri

Ultima Ora

Facturile la curent ar putea scădea pentru o categorie de români

28 octombrie, 2026
0
Ultima Ora

Florin Mitroi îl așteaptă pe Daniel Georgescu să candideze la CJC. Despre Decebal Făgădău: ”Să nu ne trezim cu o surpriză”

28 octombrie, 2026
1
Sursă foto: Dan Neculaescu / Facebook
Ultima Ora

Ministrul român de Externe, reacție după tragedia din Spania: „România este solidară cu Spania!”

28 octombrie, 2026
13
Kelemen HUNOR. FOTO: Facebook
Ultima Ora

Kelemen Hunor, despre gaura bugetară reclamată de Sorin Grindeanu: „Sunt convins că au rămas anumite chestiuni neplătite”

28 octombrie, 2026
19
Ultima Ora

Florin Mitroi, despre guvernul PSD: „Județul Constanța trebuie să conteze”

28 octombrie, 2026
19
Ultima Ora

VIDEO. Tragedie în Spania! Două trenuri s-au ciocnit pe ruta Madrid-Andaluzia. Numărul morților este estimat la aproape 50

28 octombrie, 2026
35
Ultima Ora

Oncoria Med Constanța efectuează radiografii cu aparatură performantă

28 octombrie, 2026
15
Ultima Ora

Rompetrol a sprijinit modernizarea Laboratorului de Automatizarea Proceselor din cadrul UPG Ploiești

28 octombrie, 2026
46
Ultima Ora

VIDEO. Reținut și propus pentru arestare după mai multe furturi din locuințe din Medgidia

28 octombrie, 2026
28
Next Post
Foto: GettyImages

DOCUMENT. Incidența în localitățile constănțene, în continuă scădere

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Facturile la curent ar putea scădea pentru o categorie de români

28 octombrie, 2026

Florin Mitroi îl așteaptă pe Daniel Georgescu să candideze la CJC. Despre Decebal Făgădău: ”Să nu ne trezim cu o surpriză”

28 octombrie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.