• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
14 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

Buletin COVID-19. Peste 800 de cazuri înregistrate în județul Constanța, în ultimele 24 de ore

15 octombrie, 2021
in Ultima Ora
0
sursa foto: rph.org.nz

sursa foto: rph.org.nz

2
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.828 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 295 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba263352747,49
2.Arad309763388,00
3.Argeș341555256,42
4.Bacău330852954,07
5.Bihor363744176,09
6.Bistrița-Năsăud164111245,38
7.Botoșani188881894,45
8.Brașov519745097,04
9.Brăila170313316,20
10.Buzău168672625,33
11.Caraș-Severin148641684,98
12.Călărași138572135,90
13.Cluj717335188,71
14.Constanța551818487,65
15.Covasna9870662,97
16.Dâmbovița277963675,30
17.Dolj373134587,55
18.Galați343064645,30
19.Giurgiu146711667,62
20.Gorj119731223,94
21.Harghita103731653,30
22.Hunedoara281223035,95
23.Ialomița146192447,92
24.Iași5761111507,75
25.Ilfov6020874716,26
26.Maramureș267291784,77
27.Mehedinți124182027,75
28.Mureș291143774,60
29.Neamț249063625,10
30.Olt201592576,64
31.Prahova474725318,19
32.Satu Mare175321093,52
33.Sălaj142551027,08
34.Sibiu323656036,86
35.Suceava328783414,53
36.Teleorman192335867,58
37.Timiș7207265710,56
38.Tulcea105952285,17
39.Vaslui219092985,39
40.Vâlcea204002196,00
41.Vrancea139211704,09
42.Mun. București247426312315,83
43.Din străinătate**15977
44.Cazuri noi nealocate pe județe

20901*
-1.785
TOTAL1.430.47515.828

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.242 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA33
2ARAD48
3ARGEŞ20
4BACĂU18
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI17
8BRĂILA10
9BRAŞOV22
10BUZĂU50
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN26
13CLUJ18
14CONSTANŢA55
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA24
17DOLJ19
18GALAŢI34
19GIURGIU7
20GORJ22
21HARGHITA17
22HUNEDOARA29
23IALOMIŢA17
24IAŞI58
25ILFOV50
26MARAMUREŞ19
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI209
29MUREŞ27
30NEAMŢ41
31OLT33
32PRAHOVA43
33SĂLAJ24
34SATU MARE28
35SIBIU8
36SUCEAVA57
37TELEORMAN34
38TIMIŞ44
39TULCEA8
40VÂLCEA8
41VASLUI29
42VRANCEA6

Total  1.242

Până astăzi, 41.130 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.10.2021 (10:00) – 15.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 365 decese (182 bărbați și 183 femei), dintre care 2 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 365 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  10-19 ani, 1 la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 15 la categoria de vârstă 40-49 ani, 27 la categoria de vârstă 50-59 ani, 88 la categoria de vârstă 60-69 ani, 126 la categoria de vârstă 70-79 ani și 105 la categoria de vârstă peste 80 ani.

351 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, survenite în luna septembrie 2021, în județele Ialomița și Timiș. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 363 decese.

Din totalul de 365 de pacienți decedați, 325 erau nevaccinați și 40 vaccinați. Cei 40 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 40 și 80 de ani. 39 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 18.000. Dintre acestea, 1.729 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 442 sunt minori, 404 fiind internați în secții și 38 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.953.643 teste RT-PCR și 3.835.364 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.436 de teste RT-PCR (14.067 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.369 la cerere) și 41.219 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 125.797 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.606 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.229 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 176 de persoane. 

L.M.

ShareTweetSend
Previous Post

Accesul în Primăria Tulcea, permis doar deținătorilor de Certificat Verde sau test antigen

Next Post

RAEDPP desființează clădirile insalubre din bazarul Ștefăniță Vodă. Se fac primii pași pentru o viitoare investiție modernă

Alte Stiri

Ultima Ora

29 octombrie, 2026
0
Ultima Ora

Replica liderului PSD, Daniel Georgescu, după declarațiile lui Vergil Chițac: „Îi voi cumpăra și o pălărie la final de mandat”

29 octombrie, 2026
8
sursa foto: dw.com
Ultima Ora

Teoria că vaccinurile provoacă autism e ca „un zombi care nu moare”. Experta română de la EMA explică de ce mitul rezistă de aproape 30 de ani

29 octombrie, 2026
6
Ultima Ora

VIDEO. Contre în Consiliul Local Constanța. Chițac le-a reproșat celor de la USR finanțarea din campania electorală: ”Nu suport ipocrizia voastră”

29 octombrie, 2026
15
Ultima Ora

Maia Morgenstern intră în distribuția serialului „Inimă sub acoperire” de la Antena 1

29 octombrie, 2026
9
Ultima Ora

Buzoianu spune că șeful de la Apele Române a evitat demiterea prin concediu medical până la plecarea ei din funcție

29 octombrie, 2026
32
Ultima Ora

Un cetățean român, rănit în accidentul feroviar din Spania

29 octombrie, 2026
27
SHUTTERSTOCK
Ultima Ora

Primăria Capitalei susține că numărul locurilor de parcare cu plată s-a dublat în doi ani

29 octombrie, 2026
6
Aeronavă a companiei Dan Air/sursa foto: Dan Air
Ultima Ora

Zborurile DAN AIR ar putea fi perturbate după blocarea a peste 850.000 de euro

29 octombrie, 2026
18
Next Post

RAEDPP desființează clădirile insalubre din bazarul Ștefăniță Vodă. Se fac primii pași pentru o viitoare investiție modernă

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

29 octombrie, 2026

Replica liderului PSD, Daniel Georgescu, după declarațiile lui Vergil Chițac: „Îi voi cumpăra și o pălărie la final de mandat”

29 octombrie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.