Buletin COVID-19. Un singur caz la Constanța

0
132
sursa foto: Digi24.ro

Până vinei, 17 iulie a.c., pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.588 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), 1.046.719 pacienți au fost declarați vindecați.  În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 49 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127700,01
2.Arad2369410,03
3.Argeș2748110,03
4.Bacău2609910,02
5.Bihor2928800
6.Bistrița-Năsăud1188810,03
7.Botoșani1419710,02
8.Brașov4369100,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1258920,01
11.Caraș-Severin1149200,02
12.Călărași1006400,01
13.Cluj5764910,06
14.Constanța4297910,02
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250920,01
17.Dolj2671310,02
18.Galați2767010,02
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj921900,01
21.Harghita829000,01
22.Hunedoara2288120,02
23.Ialomița10795-1**0,01
24.Iași4246560,04
25.Ilfov4516340,05
26.Maramureș2042720,01
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398600,01
29.Neamț1899110,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3547910,05
32.Satu Mare1302610,05
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652010,01
35.Suceava2423210,01
36.Teleorman1373100,02
37.Timiș5438720,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1599810,02
40.Vâlcea1645430,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183814100,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

499*
2
TOTAL1.081.58849

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Ialomița a fost actualizat.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 27 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ3
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI0
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI0
29MUREŞ3
30NEAMŢ0
31OLT3
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN2
38TIMIŞ0
39TULCEA2
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0

Total27

Până astăzi, 34.252 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.07.2021 (10:00) – 17.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 2 decese (2 bărbați), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Prahova și Olt.

Dintre cele 2 decese, 1 au fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani şi 1 deces la categoria de vârstă peste 80 ani.

Ambele decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 240. Dintre acestea, 32 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.538.978 de teste RT-PCR și 1.657.934 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.812 teste RT-PCR (4.246 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.566 la cerere) și 13.223 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 513 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 425 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 30.133 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 430 de persoane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.