Buletin COVID19: la nivel național au fost raportate 255 de cazuri

0
251
Reprezentare grafică a coronavirusului SARS-CoV2. Foto: GettyImages

Până sâmbătă, 7 august a.c., pe teritoriul României, au fost confirmate 1.084.711 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), iar 1.048.481 de pacienți au fost declarați vindecați.  În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 255 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2130620,05
2.Arad2372930,05
3.Argeș2751530,03
4.Bacău2618160,06
5.Bihor2932120,03
6.Bistrița-Năsăud1194240,07
7.Botoșani1422040,03
8.Brașov4372960,04
9.Brăila1332330,04
10.Buzău1261300,03
11.Caraș-Severin1151230,03
12.Călărași1013240,16
13.Cluj57846210,15
14.Constanța4315970,16
15.Covasna856000
16.Dâmbovița2255440,05
17.Dolj2678740,07
18.Galați2771740,05
19.Giurgiu1105650,05
20.Gorj922900,02
21.Harghita830010,02
22.Hunedoara2294030,07
23.Ialomița1082120,07
24.Iași42613110,10
25.Ilfov4535480,26
26.Maramureș2046910,05
27.Mehedinți835000,03
28.Mureș2401420,03
29.Neamț1903020,05
30.Olt1465010,03
31.Prahova3558160,09
32.Satu Mare1308710,11
33.Sălaj1096010,02
34.Sibiu2654760,02
35.Suceava2430350,05
36.Teleorman1375830,04
37.Timiș54550130,14
38.Tulcea846310,05
39.Vaslui1602620,02
40.Vâlcea1647110,02
41.Vrancea1070300,01
42.Mun. București184461430,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe

829*
57
TOTAL1.084.711255

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 37 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ5
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI2
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI9
29MUREŞ0
30NEAMŢ0
31OLT0
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN3
38TIMIŞ1
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA1

Total37

Până astăzi, 34.313 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.08.2021 (10:00) – 07.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 8 decese (3 bărbați și 5 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din Bistrița-Năsăud, Brăila, Călărași, Iași, Prahova, Vaslui și Vrancea.

Dintre acestea, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 60-69 ani, 2 la categoria de vârstă 70-79 ani și 2 la categoria de vârstă peste 80 ani.

 Din cele 8 decese înregistrate, 6 sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 ale unor pacienți care nu au prezentat comorbidități.

 Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 545. Dintre acestea, 73 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.788.084 de teste RT-PCR și 1.945.358 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.305 teste RT-PCR (4.119 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.186 la cerere) și 16.826 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 1.560 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 687 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.733 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 76 de persoane.

L.M.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.