Ministrul Mediului, Mircea Fechet informează că în România, sistemul Garanție-Returnare (SGR) a devenit o oportunitate pentru mulți oameni de a câștiga bani colectând PET-uri reciclabile din coșurile de gunoi. Acest sistem, implementat recent, a înregistrat o creștere semnificativă în ceea ce privește cantitatea de PET-uri colectate, ajungând la peste 5 milioane de unități pe zi la nivel național.
Câștigurile zilnice ale românilor care colectează PET-uri reciclabile
Pentru unii români, această activitate a devenit o adevărată sursă de venit, care le permite să obțină sume importante de bani zilnic, conform adevărul.ro. Un exemplu este un bărbat din Iași, care pornește în fiecare dimineață în căutarea ambalajelor cu garanție, colectând PET-uri din coșurile de gunoi stradale.
„Mă trezesc cam la ora 5 dimineața și plec prin oraș să caut sticle. Eu locuiesc în cartierul Dacia și cam în fiecare zi am acest traseu, ajung până în celălalt capăt al orașului, în CUG. Am un căruț pe care îl încarc cu PET-uri și în drum mai descarc din ele, la magazinele care au aparatele astea de colectare. Să zicem că scot zilnic cam 100 lei din sticlele pe care le strâng. Nu e mult, dar nu e nici puțin. De cele mai multe ori cumpăr alimente cu banii pe care-i strâng într-o zi”, a povestit ieșeanul.
Bărbatul a câștigat chiar și 400 de lei într-un weekend
Strategia lui este bine gândită, concentrându-se pe zonele de agrement din oraș în weekend, unde oamenii aduc cu ei sticle de suc, apă sau bere pentru picnicuri și grătare. Aici, el găsește PET-uri în cantități mai mari și, uneori, chiar primește sticle direct de la oameni. Într-un weekend, a reușit să câștige chiar și 400 de lei.
Este important de menționat că acest bărbat se limitează la PET-urile din coșurile de gunoi stradale și nu deschide ghenele de gunoi destinate locatarilor. Pentru el, această activitate nu este doar o sursă de venit, ci și o modalitate de a contribui la reciclare și protejarea mediului înconjurător.
L.M.



























