De aproximativ patru ani, constănțenii pot depune cereri în cadrul programului INFANT. De la înființarea acestuia, Primăria Municipiului Constanța, prin Direcția Generală de Asistență Socială, a acordat 169 de vouchere, în cuantum de 10.000 de lei fiecare, iar numărul nou-născuților în urma procedurii de fertilizare in vitro este de 44. Anul acesta, șapte persoane vor beneficia de sprijin financiar.
Primarul municipiului Constanța, Vergil Chițac, a semnat, recent, o dispoziție prin care se stabilește că, pentru anul 2024, un număr de șapte persoane vor primi sprijin financiar pentru fertilizare in vitro, în cadrul programului INFANT.
Beneficiari pot fi femeile singure sau cuplurile care au diagnostic de infertilitate stabilit de către un medic specialist în obstetrică-ginecologie, cu competență în tratamentul infertilității cuplului și în reproducere umană asistată medical.
Obiectivul programului INFANT este creșterea natalității în rândul populației de pe raza municipiului Constanța, prin acordarea de sprijin financiar pentru efectuarea procedurii de fertilizare in vitro.
Persoanele care vor să aplice la INFANT trebuie să știe că NU se pot înscrie concomitent și la alte programe de fertilizare in vitro. Documentele necesare și Regulamentul programului INFANT se pot vizualiza și descărca accesând site-ul: http://www.primaria-constanta.ro/spas/social/program-infant.
Mihaela GIUGLEA




























