Baza 57 Aeriană de la Mihail Kogălniceanu se află într-un proces amplu de modernizare, care se va întinde, în etape, pe o perioadă de 20 de ani, urmând să devină una dintre cele mai moderne și mari baze aeriene ale NATO din Europa. La finalul lunii mai, stadiul lucrărilor este de aproximativ 31% din totalul celor contractate. Modernizarea și extinderea Bazei 57 Aeriană de la Mihail Kogălniceanu este o investiție a Guvernului României de peste 2,5 miliarde de euro, care urmărește transformarea acestei locații într-un hub strategic regional al NATO, capabil să găzduiască până la 10.000 de militari români și aliați.
Contractul de prestare servicii pentru proiectarea și execuția lucrărilor pentru infrastructura Bazei 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu a fost semnat pe 29 aprilie 2022. Pe parcursul anului 2024, au fost emise mai multe ordine de începere a lucrărilor, pe diferite elemente din contractul de lucrări, în funcție de autorizațiile de construire emise în acest sens. La sfârșitul lunii mai a.c., stadiul contractului este de aproximativ 31% din totalul lucrărilor contractate.
Faza I a contractului, aflată în derulare, vizează construirea unei piste de decolare/aterizare interconectată cu pista de decolare/ aterizare existentă a Aeroportului civil Mihail Kogălniceanu, plus obiective conexe, care vor fi parte componentă a unei viitoare baze militare a Forțelor Aeriene Române.
Fazele următoarele de realizare a bazei aeriene și prioritizarea obiectivelor care intră în componența acesteia vor fi stabilite în conformitate cu cerințele Forțelor Aeriene Române, perioada de implementare a acestora fiind până în anul 2040 (facilități administrative, de mentenanță și asigurarea cerințelor pentru zbor, facilități de depozitare, zona necesară operare elicoptere, zonă sisteme de apărare aeriană, zonă social – administrativă, rețele de utilități interioare, drumurile aferente și alte facilități operaționale necesare derulării activităților unei baze a forțelor aeriene).
Pentru extinderea bazei militare au fost expropriate circa 1.400 de terenuri situate pe raza comunelor Mihai Kogălniceanu și Lumina. Ele au fost, cele mai multe, extravilane, dar și intravilane: în total, vorbim de 2.400 de hectare.
Procedurile de expropriere au fost derulate de Ministerul Apărării Naționale, în baza Hotărârii Guvernului României nr. 23/2020, pentru asigurarea amplasamentului necesar realizării obiectivului de investiții de utilitate publică de interes național în domeniul apărării, respectiv Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu, în conformitate cu prevederile legislației naționale, respectiv Legea nr. 255/2010, privind exproprierea pentru cauză de utilitate publică, necesară realizării unor obiective de interes național, județean și local, cu modificările și completările ulterioare, și Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 255/2010, aprobate prin Hotărârea Guvernului României nr. 53/2011, cu modificările și completările ulterioare.
Stabilirea valorii despăgubirilor pentru terenurile și construcțiile care au făcut obiectul exproprierii a fost efectuată în conformitate cu prevederile art. 11, alin. (8) din Legea nr. 255/2010, cu modificările și completările ulterioare, și ale art. 8, alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 255/2010, aprobate prin Hotărârea Guvernului României nr. 53/2011, cu modificările și completările ulterioare, având în vedere obligația de raportare la expertizele întocmite și actualizate de Camerele Notarilor Publici, potrivit art. 111 alin. (5) din Legea nr. 227/2015, privind Codul fiscal.
„Baza 57 Aeriană de la Mihail Kogălniceanu este și va fi, în continuare, o bază aeriană de importanță strategică, atât pentru România, cât și pentru NATO. Aceasta joacă un rol important în planurile naționale și aliate, și va rămâne în administrarea Forțelor Aeriene Române. În prezent, facilitatea militară găzduiește și va continua să găzduiască militari din diferite țări NATO, dislocați temporar în România, atât în cadrul măsurilor NATO de descurajare și reasigurare a flancului estic al Alianței, cât și prin înțelegeri bilaterale cu statele partenere.
Modernizarea bazei aeriene este în concordanță cu Strategia națională de apărare a țării pentru perioada 2020 – 2024 (dimensiunea de apărare) și contribuie la îndeplinirea mai multor direcții de acțiune stabilite prin acest document, din care amintim:
- corelarea programului de investiții în infrastructura de transport cu nevoile de mobilitate militară;
- asigurarea securității în regiunea Mării Negre;
- dezvoltarea capabilităților multinaționale de pe teritoriul României;
- dezvoltarea facilităților de acces, staționare, instruire, protecție și coordonare acțională a forțelor dislocate în România“, ne-au transmis reprezentanții Ministerului Apărării Naționale.
Andreea CONDURACHE