Chirurgia laparoscopică din Constanța, la ceas aniversar! Vineri, 3 decembrie a.c., se împlinesc 30 de ani de la efectuarea primei operații laparoscopice din România, care a avut loc în municipiul Constanța.
„Constanța este un loc divin. De fapt toată Dobrogea. Nu întâmplător a plecat Sfântul Andrei și a ajuns aici. Credeți că întâmplător împăratul Augustus l-a exilat pe Ovidius aici? Pe 23 decembrie, doi studenți s-au oprit în București, care credeau că acolo sunt morți pe străzi, sau răniți. Au fost duși la Biserică în Chișmigiu. Preotul de acolo le-a găsit o enoriașă, o doamnă doctor. Le-a spus celor doi studenți să meargă la Constanța să vadă marea. Atunci, eu aveam biroul aici, în această sală. Tot atunci am luat hotărârea să construim o capelă, cea care există și astăzi, am sfințit-o în luna ianuarie 1990. A doua hotărâre a fost să construim o facultate de medicină în România (…). Chirurgia laparoscopică s-a născut aici pentru că ne-am împrietenit cu dr. Bernard din Franța. Prima operație din România s-a efectuat la Constanța. Am operat o doamnă”, a declarat prof. univ. dr. Vasile Sârbu, fondatorul Facultății de Medicină din cadrul Universității Ovidius din Constanța.



L.M., A.M.



























