Manifestările meteorologice generate de codul portocaliu au produs deja efecte în județul Ialomița. Potrivit informațiilor transmise de ISU Ialomița, la ora 07:00 erau raportate două autoturisme blocate, în care se aflau patru persoane, precum și trei copaci căzuți, dintre care doi pe carosabil și unul peste un autoturism. Intervențiile se desfășoară cu prioritate pentru preluarea persoanelor blocate, cu utilaje ale Drumurilor Județene.
La ora 07:00, situația pe timpul manifestărilor fenomenelor meteorologice generate de codul portocaliu se prezenta astfel:
- autoturisme blocate: 2;
- persoane: 4;
- degajarea a 3 copaci ( 2 pe carosabil, 1 pe un autoturism).
În acest moment se acționează cu prioritate pentru preluarea persoanelor blocate din autoturisme cu utilaje ale Drumurilor Județene.
Circulația este restricționată pentru autovehiculele cu masa totală maxim autorizată mai mare de 7,5 tone, pe:
- DN1D (Urziceni- limita PH)
- DN2 ( Urziceni- limită Ilfov)
- DN2 ( Urziceni-limita Buzău)
- A2 ( km 10- 105 – București- Drajna; km 144- 105 – Constanța- București)
Începând cu ora 08:30, circulația a fost închisă pe:
- DN21 Slobozia-Brăila
- DN21 A Țăndărei- Brăila
De asemenea, circulaţia este restricționată pentru autovehiculele cu masa totală maxim autorizată mai mare de 3,5 tone pe DN2C ( km 48- 79,400) Slobozia- Buzău.
În acest moment localitățile Păltinișu și Stelnica nu au energie electrică. Sunt afectați 848 consumatori. Se lucrează pentru remedierea situațiilor.
A.C.



























