Pe durata codului galben emis de ANM, Regionala CF Constanța a constituit un comandament local de deszăpezire, activ atât la nivelul secțiilor, cât și în stațiile de cale ferată.
În stațiile dotate cu încălzitoare de macaz, acestea au fost pornite pentru a preveni blocarea instalațiilor și pentru a asigura buna funcționare a circulației feroviare.
Echipele de intervenție acționează în permanență pentru:
curățarea peroanelor din stațiile CF;
menținerea macazurilor libere de zăpadă și gheață.
Scopul acțiunilor este asigurarea unor condiții optime pentru călători și pentru buna desfășurare a circulației trenurilor, în contextul fenomenelor meteorologice de iarnă.
A.V.



























