Fostul director al Direcției de Agricultură Constanța, Boris Parpală, găsit vinovat și condamnat definitiv la o pedeapsă privativă de libertate, a fost preluat de polițiști și încarcerat la Penitenciarul Poarta Albă.
La data de 14 iunie a.c., polițiști din cadrul Serviciului Investigații Criminale au identificat un bărbat, de 56 de ani, pe numele căruia Tribunalul Constanța a emis un mandat de executare a pedepsei de 3 ani și 4 luni de închisoare, pentru săvârșirea infracțiunilor de efectuarea de operațiuni financiare, ca acte de comerț, incompatibile cu funcția, atribuția sau însărcinarea pe care o îndeplinește o persoană ori încheierea de tranzacții financiare utilizând informațiile obținute în virtutea funcției, atribuției sau însărcinării sale și transmiterea fictivă a părților sociale, în scopul sustragerii de la urmărirea penală.
Daniel ALBU



























