Printre măsurile discutate pentru reducerea cheltuielilor statului se numără și modificarea normei de raportare a Poliției Locale. Măsura a fost propusă de ministrul Dezvoltării și ar urma ca de la un polițist local la 1.000 de locuitori să se ajungă la un polițist local la 1.500 de locuitori. Schimbarea ar fi una drastică, în special dacă se vor folosi datele furnizate în urma ultimului recensământ.
Conform recensământului din 2021, municipiul Constanța are 263.688 de locuitori. Această cifră reprezintă o scădere față de recensământul anterior din 2011, când se înregistraseră 283.872 de locuitori.
Astfel, conform normei actuale, un polițist local la 1.000 de locuitori, pot fi angajați 264 de polițiști locali, iar potrivit normei propuse, un polițist local la 1.500 de locuitori, rezultă doar 176 de agenți. Asta înseamnă o diferență de 88 de posturi, adică o reducere de 33% din efectivul actual.
Ionuț Dumitru, directorul general al Direcției Generale Poliția Locală din Primăria Constanța, a declarat că deja există un deficit de personal.
„Deocamdată, nu am făcut calcule, pentru că aștept să iasă ordonanța și să vedem și ce termen de aplicare are. Poate să fie 30 de zile sau poate să fie de la 1 ianuarie 2026. Problema este că la noi, oricum, este deficit. Sunt 74 de funcții vacante. Acestea dispar primele, iar apoi diferența din agenții aflați în teritoriu“, a precizat Ionuț Dumitru.
Reducerea efectivului ar putea afecta capacitatea de menținere a ordinii publice în zonele aglomerate, cum ar fi centrul vechi ori în stațiunea Mamaia.
Mihaela GIUGLEA




























ar trebui sa fie niciunul! Pe langa faptul ca nu au scoala, sunt mult mai bine platiti decat politistii reeali!
Stiati ca au propria Garda de Mediu? Ca au autoturisme noi, ba chiar si bolizi de lux?..
Și cînd vezi despletitele alea cum își fîțîie fundul pe stradă, ori stau pe telefoane și fac exact nimic. https://youtu.be/GPboMyOzo70?t=86
Platim gunoiul majorat…la ghene se perinda numa mutre noi…zici ca sunt in pelerinaj..politia locala? E platita sa ia datele la ilegalii din autobuze si sa elibereze locurile de parcare..despre pastrarea ordinii publice nu mai vorbim…vin fac poze la parcuri si fug…..eu zic sa revina iar la ce erau, gardieni publici.