• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
16 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Societate

Constanța rămâne două zile fără apă caldă. Vestea bună: din data de 6 iunie încep lucrările la înlocuirea rețelelor de transport

2 iunie, 2022
in Societate
1
6
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Constănțenii nu vor avea apă caldă începând de luni, 6 iunie până marți, 7 iunie, se arată într-un comunicat transmis de Electrocentrale Constanța SA (CET Palas), care informează că din cauza unei avarii la instalația de producere a energiei termice s-a produs o avarie, iar lucrările pentru remedierea acesteia va dura câteva ore bune.

În realitate, nu ar fi vorba doar despre acest interval orar, timp în care întreg municipiu Constanța va rămâne fără apă caldă, ci de cel puțin două zile, iar aceasta pentru că, după ce Electrocentrale Constanța va remedia avaria va trebui să umple magistralele ce se află într-o stare deplorabilă, cu apă, iar acest proces poate dura mai mult de 24 de ore. Directorul Termoficare Constanța, Liviu Popa, a declarat pentru Focus Press că ar fi, în total, vorba despre două zile în care constănțenii nu vor avea apă caldă. Aceasta dacă magistralele nu plesnesc, având în vedere starea lor de uzură.

„Este vorba despre o avarie la centrala CET Palas care înregistrează o avarie și trebuie să sisteze furnizarea apei calde pentru a o repara. Pe cale de consecință se vor goli magistralele și vom începe iar calvarul să umplem magistralele, să sperăm că nu vor plesni, apoi trebuie să reconectăm punctele termice. De la ce scrie în comunicat, estimăm că acela va fi intervalul orar în care vor lucra la remedierea avariei. Umplerea instalațiilor este de fapt problema care cu siguranță va depăși 24 de ore după data respectivă de 7 iunie, până reușim să repornim sistemul. Cel puțin 24 de ore este preconizat că se vor umple magistralele, în varianta cea mai optimistă. Cel mai probabil este vorba despre două zile în care apa caldă va fi sistată, iar aceasta pentru că este vorba despre magistralele care sunt corodate, vechi, ce se vor goli, iar umplerea se face doar în electrocentrale după ce își vor repara ei echipamentele”, a declarat Liviu Popa, directorul Termoficare Constanța.

Totuși, directorul Liviu Popa susţine că vine și cu două vești bune! Una dintre acestea, de luni, 6 iunie a.c., încep lucrările de înlocuire a rețelelor de transport a energiei termice, fiind vorba despre etapa I, magistrala I. Zona afectată de lucrări la fi intersecția bulevardului Tomis cu strada Soveja și zona Dacia- Casa de Cultură până la intersecția cu strada București. Altfel spus, pe lângă lucrările deja existente în oraș se mai adaugă și acestea, iar cel mai probabil acest lucru le va da bătăi de cap șoferilor, deja blocați în trafic, şi nu doar la orele de vârf.

„Avem și vești bune! De luni, 6 iunie a.c., încep lucrările la înlocuirea rețelelor de transport, etapa I, pe magistrala I. Vom începe din mai multe zone. Intersecția de la Soveja cu bulevardul Tomis, de la Dacia în sus spre Casa de Cultură, intersecție cu strada București și Parcul de la gară. Odată cu începerea acestor lucrări se vor diminua problemele cu care ne confruntăm acum”, a declarat Liviu Popa.

Cea de-a doua veste este legată de faptul că în cadrul ședinței de Consiliu Local Municipal Constanța ce a avut loc luni, 30 mai a.c., a fost votat, în unanimitate de către aleșii locali prezenți, proiectul de hotărâre pentru înființarea societății Termocentrale Constanța SRL.

Această nouă societate preia în gestiune activele funcţionale de la Electrocentrale Constanța SA pentru producerea de energie termică necesară SACET al municipiului Constanţa şi a celor 45 de centrale termice de bloc şi 3 centrale termice de cvartal pe gaze naturale aparţinând domeniului public şi privat al municipiul Constanţa. Electrocentrale Constanţa deține în patrimoniu centrala CET Palas, de care depind aproximativ 55.000 de apartamente din municipiu.

„O altă veste bună este că în ultima ședință de Consiliu Local Municipal a fost aprobată înființarea societății Termocentrale Constanța. Pe această societatea urmează să se construiască o sursă nouă de producere în locul celei vechi care vedeți că are cum tot felul de probleme. Având și sursă nouă și rețele de transport de la sursă, de la CET, până la punctele de sursă noi va crește considerabil gradul de confort, vor scădea substanțial toate pierderile cu care ne confruntăm acum și per total va fi un serviciu foarte bun și competitiv”, a conchis directorul Termoficare Constanța, Liviu Popa.

Loredana MIHAI

Citește și:

A fost înfiinţată Termocentrale Constanţa SRL. Surprize în Consiliul de Administraţie care conduce noua societate
Municipiul Constanța rămâne fără apă caldă săptămâna viitoare!
Tags: apa caldaCETRADETstiristiri constantatermocentrale
ShareTweetSend
Previous Post

Primăria Constanţa pune la bătaie contractul pentru iluminatul festiv, în aceleaşi condiţii ca anul trecut şi tot pentru 1 milion de euro

Next Post

BOMBĂ! Duminică va avea loc ultima slujbă la biserica de pe trotuar. De luni începe demolarea

Alte Stiri

foto: arhivă
Societate

Detalii din ANCHETĂ: iată motivul înjunghierilor din zona barului de la Cireșica

7 mai, 2026
705
Luna Bistro/ Dani Grigore - foto: Facebook
Societate

Luna Bistro Avi Garden s-a ÎNCHIS! Dani Grigore vinde afacerea „la jumătate de preț”

7 mai, 2026
1k
Curtea de Apel Constanța
Societate

ÎNCHISOARE cu EXECUTARE pentru constănțeanul care și-a strâns NEVASTA de GÂT pentru că a plecat devreme de la petrecere

7 mai, 2026
281
Foto cu rol ilustrativ
Ultima Ora

Joi – o zi de muncă fără curent electric în mare parte din Constanța! Sunt afectate instituții, spitale, societăți comerciale – vezi lista

6 mai, 2026
751
Video

VIDEO. Elevi din Constanța, calificați la o competiție internațională din SUA. Au creat o aplicație care combate dependența de tehnologie

6 mai, 2026
441
Societate

Generația sedentară: medicii constănțeni promovează cei șase piloni ai unui stil de viață sănătos în lupta cu obezitatea

6 mai, 2026
138
Societate

A fost semnat contractul pentru reabilitarea promenadei din Faleză Nord

6 mai, 2026
356
Societate

De la cuburi la experiențe: cum inovează Gheața la Mal cu sfere și diamante de gheață pentru evenimente premium

6 mai, 2026
30
Societate

Alina Dan a revenit la conducerea Spitalului Mangalia. Vezi ce ne-a declarat

6 mai, 2026
881
Next Post

BOMBĂ! Duminică va avea loc ultima slujbă la biserica de pe trotuar. De luni începe demolarea

Comentarii 1

  1. Ndndjdj says:
    4 ani în urmă

    Si statul ca patronii romanaşi. Cand o firma are probleme o inchidem, facem alta.

    Aceeasi Marie, alta palarie.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Nuclearelectrica: Durata opririi Unităţii 2 a CNE Cernavodă va fi prelungită. Unitatea 1 intră în mentenanță

7 mai, 2026

Întâlnire dedicată operatorilor de plajă din Constanța și Mamaia pentru coordonarea sezonului estival 2026: când va avea loc

7 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.