Din prima noapte când a intrat în vigoare ordonanţa militară care prevede că deplasările între ora 22.00 şi 06.00 sunt condiţionate de documente justificative, Poliţia şi jandarmii au început să facă verificări pe străzile Constanţei.
Aproximativ 500 de forțe de ordine sunt şi vor continua să fie prezente pe străzile județului Constanța în fiecare seară pentru aceasta actiune.
„Sunt foarte bune măsurile, am hârtiile, tot ce trebuie. Cred ca o sa scadă cazurile cu aceste măsuri. Eu merg acum la Ovidiu, vin de la muncă”; a declarat un constănţean legitimate luni seara, 23 martie.

Cei mai mulţi dintre constănţeni aveau documentele pe proprie răspundere privind motivul ieşirii din casă, la fel şi declaraţia justificativă de la locul de muncă.
O singură femeie se afla într-un autobus la momentul controlului de luni seara. Femeia a precizat că lucrează la Mega Image şi avea documentele justificative la ea. Aceasta a susținut că măsurile luate de autorități sunt foarte bune.

Un alt bărbat, aflat în maşina personală, nu a putut prezenta hârtii. A precizat că se grăbea să ajungă acasă şi că a crezut că se va încadra. A dat pe loc o declaraţie pe proprie răspundere.
Amenda pentru nerespectarea noilor măsuri este de de la 100 la 5000 de lei, cu posibilitatea achitării a jumătate din minim în 15 zile.
Mihaela GIUGLEA
Mai multe detalii legate de măsuri:



























