Constănțeanca Elena Zaharia a câştigat medalia de aur în concursul Top 16 Seniori la tenis de masă

0
82

Sportivii Elena Zaharia şi Eduard Ionescu au câştigat medaliile de aur în concursul Top 16 Seniori la tenis de masă, încheiat miercuri, în Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” din Buzău. La feminin, Elena Zaharia (LPS NR Constanţa) a dispus în finală de Camelia Mitrofan (CS Farul Constanţa), cu 3-0, potrivit site-ului Federaţiei Române de Tenis de Masă.

Pe locul al treilea s-au clasat, la egalitate, Alina Zaharia (CS Farul Constanţa), învinsă cu 3-1 de Elena Zaharia în semifinală, şi Andreea Teglas (LPS NR Constanţa), întrecută cu 3-1 de Camelia Mitrofan, în cealaltă semifinală.

Eduard Ionescu (CSA Steaua Bucureşti) l-a învins în finala masculină pe colegul său Darius Movileanu cu 3-0. În semifinale, Ionescu s-a impus în faţa lui Alin Spelbuş (CS Victoria Câmpulung), iar Movileanu l-a învins pe Alexandru Cazacu (CS Mioveni), cu 3-1. Spelbuş şi Cazacu au obţinut medaliile de bronz.



Eduard Ionescu a câştigat săptămâna aceasta şi titlul de campion naţional de tineret.

Iată cum s-au prezentat podiumurile:

Simplu feminin
1. Tania Plăian (CSM Bistriţa)
2. Adela Struna (CSM Bistriţa)
3. Elena Zaharia (LPS Constanţa)
3. Andreea Teglas (LPS Constanţa)

Simplu masculin
1. Eduard Ionescu (CSA Steaua Bucureşti)
2. Andrei Istrate (CSA Steaua Bucureşti)
3. Darius Movileanu (CSA Steaua Bucureşti)
3. Dragoş Bujor (CSA Steaua Bucureşti)

Dublu feminin
1. Bianca Mei-Roşu (LPS Constanţa)/Andreea Teglas (LPS Constanţa)
2. Andreea Huduşan (CSM Slatina)/Evelyn Ungvari (CSM Bistriţa)
3. Tania Plăian (CSM Bistriţa)/Patricia Ianău (CSM Bistriţa)
3. Irina Rus (CSM Arad)/Adela Struna (CSM Bistriţa)

Dublu masculin
1. Eduard Ionescu/Darius Movileanu (CSA Steaua Bucureşti)
2. Cristian Chiriţa/Andrei Istrate (CSA Steaua Bucureşti)
3. Dragoş Oprea (SCM Gloria Buzău)/Mihai Zamfir (CS Mioveni)
3. Andrei Tomică/Dragoş Bujor (CSA Steaua Bucureşti)

Dublu mixt
1. Darius Movileanu (CSA Steaua Bucureşti)/Elena Zaharia (LPS Constanţa)
2. Eduard Ionescu (CSA Steaua Bucureşti)/Camelia Mitrofan (CS Farul Constanţa)
3. Darius Toma/Tania Plăian (CSM Bistriţa)
3. Dragoş Oprea (SCM Gloria Buzău)/Andreea Huduşan (CSM Slatina).

A.V.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.