Continuă să scadă cazurile de COVID-19, în județul Constanța

0
375
Test pentru depistarea COVID-19

Până astăzi, 1 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.056.572 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 992.605 pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.307 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20537362,03
2.Arad23249231,86
3.Argeș26533571,36
4.Bacău25664321,09
5.Bihor28393412,07
6.Bistrița-Năsăud11583121,36
7.Botoșani13885230,82
8.Brașov42848441,76
9.Brăila12966201,32
10.Buzău12231171,01
11.Caraș-Severin10925201,88
12.Călărași983891,02
13.Cluj56142882,52
14.Constanța42209371,58
15.Covasna823201,95
16.Dâmbovița22127290,89
17.Dolj26064161,08
18.Galați26963201,46
19.Giurgiu1079581,15
20.Gorj910340,43
21.Harghita7948211,17
22.Hunedoara22432241,59
23.Ialomița10584141,19
24.Iași41687231,01
25.Ilfov44283682,52
26.Maramureș2010260,46
27.Mehedinți8070171,06
28.Mureș23298521,76
29.Neamț18340 261,16
30.Olt1425481,09
31.Prahova33970801,71
32.Satu Mare12802180,90
33.Sălaj10696131,53
34.Sibiu25715211,82
35.Suceava23822180,41
36.Teleorman13364181,50
37.Timiș53415461,89
38.Tulcea819491,07
39.Vaslui15703170,61
40.Vâlcea16046281,34
41.Vrancea10394260,95
42.Mun. București1801561322,86
43.Cazuri noi nealocate pe județe

1010*
86
TOTAL1.056.5721.307

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.