• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
29 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

Contract de 35 de milioane de lei blocat de contestații

7 august, 2025
in Administratie, Politica
0
Imagine cu rol ilustrativ

Imagine cu rol ilustrativ

418
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Lucrările pentru modernizarea Drumului Județean 391, pe tronsonul Tuzla – Biruința, parte a unui proiect finanțat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“, mai au de așteptat. Licitația pentru atribuirea contractului a fost contestată pentru a doua oară, ceea ce prelungește, din nou, procedura și amână debutul lucrărilor.

Asociația de Dezvoltare Durabilă (ADD) a Județului Constanța a lansat, în primăvara anului trecut, procedura de achiziție publică având ca obiect „Servicii de proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuția investiției publice: Modernizare DJ 391, tronson Tuzla – Biruința“, proiect finanțat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny“.

Mai multe asocieri de firme cunoscute și-au arătat intenția de a participa la procedură, fiind vorba despre Oyl Company Holding AG SRL – Eurocedar Internațional SRL, Swietelsky Construct SRL – Swietelsky Magyarorszag Kft, Daf Trans 2000 SRL – Proiect Construct Regiunea Transilvania – Infra Expert AD DRL – TQM Management SRL, Autoprima Serv SRL – Drum Pod Invest SRL – Kronstarr Bau Company SRL,  dar și asocierea G&M Road Building Engineering SRL – Asfalt Dobrogea – GPK Infrastructure Design SRL – Building Design 2000 TOP. Firme cunoscute la nivel local, cât și național, pentru numeroasele contracte obținute de la stat.

Oferta Oyl Company Holding AG SRL – Eurocerad International SRL a fost respinsă

Una dintre ofertele respinse este și cea depusă de asocierea Oyl Company Holding AG SRL – Eurocerad International SRL. Autoritatea contractantă a respins oferta, comunicarea din SICAP relevând faptul că „în temeiul art. 215 alin. (2) lit. b din Legea nr. 98/2016, privind achizițiile publice, vă comunicăm faptul că oferta dumneavoastră depusă în cadrul procedurii de atribuire a contractului sus-amintit a fost respinsă ca neconformă, întrucât nu satisface în mod corespunzător cerințele minime prevăzute în Caietul de sarcini şi Documentația de atribuire“.

Atunci a apărut și prima contestație pentru această procedură, contestație admisă prin Decizia nr. 758/C6/398, 425, 428 din data de 21 martie 2025, definitivă prin neatacare, prin care s-a dispus: „Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) urmează să admită contestaţia depusă de OYL HOLDING COMPANY SRL, în contradictoriu cu Asociația de Dezvoltare Durabilă a Județului Constanța, și va anula Raportul procedurii nr. 23/28.01.2025 şi actele subsecvente acestuia, inclusiv comunicările rezultatului procedurii de atribuire, în ceea ce priveşte oferta asocierii. (…) Consiliul va obliga autoritatea contractantă ca, în termen de 15 zile de la primirea deciziei Consiliului, cu respectarea prevederilor legale, să facă aplicarea aspectelor de fapt şi de drept stabilite de Consiliu prin motivarea sa și să reia evaluarea ofertei depuse de asocierea OYL HOLDING COMPANY SRL – EUROCERAD INTERNATIONAL SRL și să stabilească rezultatul procedurii“.

Dosarul a ajuns în instanță, iar autoritatea contractantă a fost obligată să reevalueze oferta, respectiv să reverifice Propunerea tehnică a asocierii de firme, ca urmare a solicitărilor de clarificări, şi nu să solicite alte clarificări referitoare la aspecte verificate anterior și față de care autoritatea contractantă nu a făcut nicio precizare.

De ce a fost depusă a doua contestație?

O a doua contestație a fost depusă după ce ADD Constanța a emis o nouă solicitare de clarificări – nr.276/19.06.2025, deși prin decizia din primăvară deja fusese admisă o primă contestație a asocierii, iar CNSC obligase autoritatea să reevalueze oferta asocierii respectând documentația de atribuire și considerentele deciziei anterioare.

Asocierea de firme ar fi răspuns clarificărilor din 23 iunie 2025 doar pentru a evita excluderea ofertei.

Prin contestație s-a solicitat anularea adresei de clarificări și a actelor subsecvente, obligarea autorității contractante să evalueze Oferta tehnică și financiară a asocierii și să continue procedura de evaluare și desemnarea ofertei câștigătoare conform criteriilor din documentația de atribuire.

G&M Road Building Engineering SRL, o altă companie cunoscută pentru numeroasele contracte obținute de la stat și participantă și la această licitație, a formulat o cerere de intervenție în care a cerut respingea contestației depuse de asocierea de firme Oyl Company Holding AG SRL – Eurocerad International SRL, considerand-o nefondată.

G&M Road Building Engineering SRL este deținută de Alexandru Magdalena Emilia și de Paula Cușa, soția lui George Cușa, nașul lui Gabriel Bădălău, fiul lui Nicolae Bădălău, fost ministru al Economiei și vicepreședinte al Autorității de Audit din cadrul Curții de Conturi, fost subprefect și prefect de Giurgiu.

Revenind la contestație, aceasta a fost admisă, drept urmare a fost anulată Adresa de solicitare de clarificări nr. 276/19.06.2025 și actele subsecvente acesteia. Autoritatea contractantă a fost obligată ca, în termen de 15 zile de la primirea deciziei, să evalueze Oferta tehnică a asocierii de firme, conform deciziei anterioare a CNSC, nr. 758/C6/398,425,428/21.03.2025, în baza legii și a documentației de atribuire.

CNSC a încuviințat în principiu cererea de intervenție a G&M Road Building Engineering SRL, dar a respins excepția de inadmisibilitate invocată de aceasta și cererea de intervenție, ca neîntemeiată.

Oyl Company Holding AG SRL a fost înființată în anul 2006 și este una dintre cele mai mari companii în domeniul de construcții a drumurilor din România. Firma are sediul în Slobozia, unic asociat fiind Corneliu Dragomir. Pentru anul 2024, a raportat o cifră de afaceri în valoare de 264.888.177 de lei, un profit net de 28.132.894 de lei și datorii de 695.69.006de lei.

Eurocerad International SRL a fost înființată în anul 2009, cu sediul în Sectorul 1 al Capitalei. Societatea se ocupă cu lucrări de construcții a clădirilor rezidențiale și nerezidențiale. Gheorghe Șerbănescu este unicul asociat al companiei. Pentru anul 2024, firma a raportat o cifră de afaceri în valoare de 45.139.964 de lei, un profit net de 3.220.761 de lei și datorii de 31.674.829 de lei.

Astfel, începerea efectivă a lucrărilor de modernizare a sectorului de Drum Județean 391 Tuzla – Biruința este, în continuare, departe de a începe.

Proiectul prevede modernizarea unui drum cu o lungime totală de 11,03 kilometri, valoarea totală a contractului scos la licitație, care a trezit interes din partea celor mai cunoscute firme de profil din România, este de 35.645.663,90 lei, fără TVA.

Andreea CONDURACHE

Tags: add constantaAnghel SalignybiruintacnscConstantacontestatiiCorneliu Dragomirdj 391euroceradfocuspressG&M Road BuildingGheorghe Serbanesculicitațiioyl companyStiriTuzla
ShareTweetSend
Previous Post

Spitalul Județean se digitalizează: contract de peste 4,4 milioane de lei pentru echipamente IT și sisteme medicale moderne

Next Post

Cu toporul pentru că i-a pețit sora: același bărbat care folosea mașini pe post de berbeci, condamnat după un scandal sângeros în Medgidia

Alte Stiri

Actualitate

Două oferte pentru serviciul public de transport județean LOT 3, una a fost declarată INADMISIBILĂ

8 august, 2026
239
Imagine cu profil ilustrativ. FOTO: Getty Images
Ultima Ora

Fără restricții pentru populație: Guvernul a aprobat noile măsuri privind consumul de energie

7 august, 2026
96
Ultima Ora

Eugen Tomac propune comasarea a peste 1.500 de primării și reorganizarea județelor: „Nu mai putem funcționa”

7 august, 2026
132
Ilie Bolojan. FOTO: Administrația Prezidențială
Ultima Ora

Ilie Bolojan spune în ce condiții ar susține PNL un Guvern tehnocrat

7 august, 2026
54
Mohammad Murad
Ultima Ora

Mohammad Murad propune un „Pact pentru România” și un Guvern de Uniune Națională

7 august, 2026
101
strada Constin Brâncoveanu 6 - 8
Actualitate

GALERIE FOTO. De la „demolare mascată” la aviz favorabil. Răsturnare de situație pentru o clădire istorică din Peninsulă

7 august, 2026
2.9k
Societate

VIDEO. ZONA Pavilionului Expozițional din Constanța, transformată într-o JUNGLĂ URBANĂ. Ce spun autoritățile

7 august, 2026
1.1k
Primăria Ciobanu
Actualitate

Haos financiar la Ciobănașul Edilitar SRL: Curtea de Conturi a descoperit numeroase nereguli

7 august, 2026
323
Imagine de la incendiul din Henri Coandă
Administratie

PUZ-ul pentru viitorul cartier de locuințe sociale din zona Celulozei intră în consultare publică. Aici ar putea fi mutați locuitorii din Henri Coandă

7 august, 2026
1k
Next Post
FOTO: Jurnal.md

Cu toporul pentru că i-a pețit sora: același bărbat care folosea mașini pe post de berbeci, condamnat după un scandal sângeros în Medgidia

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Căști în urechi, la trecerea peste calea ferată: o tânără a fost lovită de tren în Mangalia

8 august, 2026

Cât costă un plin la malul mării: Prețul benzinei și motorinei în stațiile din Constanța, astăzi, 8 august

8 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.