COVID-19: 133 de cazuri noi și 148 de decese, în ultimele 24 de ore

0
179
sursa foto: zf.ro

Până astăzi, 10 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.427 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.043.604 pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 133 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2124360,25
2.Arad2364620,13
3.Argeș27396100,22
4.Bacău2604420,07
5.Bihor2925930,2
6.Bistrița-Năsăud1186620,08
7.Botoșani1416110,08
8.Brașov4365720,2
9.Brăila1328110,17
10.Buzău1257530,09
11.Caraș-Severin1146130,22
12.Călărași1004500,09
13.Cluj5750050,18
14.Constanța4292050,13
15.Covasna854550,11
16.Dâmbovița2248020,1
17.Dolj2660810,09
18.Galați2761960,17
19.Giurgiu1101310,11
20.Gorj920500,03
21.Harghita827110,11
22.Hunedoara22862-1**0,1
23.Ialomița1077320,11
24.Iași4237610,11
25.Ilfov4506840,17
26.Maramureș2037320,07
27.Mehedinți833100,1
28.Mureș2394030,12
29.Neamț18944100,17
30.Olt1459310,11
31.Prahova35302130,28
32.Satu Mare1297700,07
33.Sălaj1093500,12
34.Sibiu2648800,2
35.Suceava2419240,07
36.Teleorman1369530,11
37.Timiș5429640,13
38.Tulcea843100,11
39.Vaslui1597220,1
40.Vâlcea1641830,14
41.Vrancea1068330,09
42.Mun. București183521210,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe

462*
-3
TOTAL1.079.427133

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Hunedoara a fost actualizat.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 54 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA4
2ARAD0
3ARGEŞ1
4BACĂU2
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ3
14CONSTANŢA2
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI4
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA0
24IAŞI2
25ILFOV1
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI4
29MUREŞ1
30NEAMŢ7
31OLT0
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU1
36SUCEAVA4
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA0

TOTAL54

Până astăzi, 31.531 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.06.2021 (10:00) – 10.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 148 de decese (80 bărbați și 68 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

124 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în iunie 2020, 2 în iulie 2020, 3 în august 2020,  2  în septembrie 2020, 9 în octombrie 2020, 42 în noiembrie 2020, 19 în decembrie 2020, 2 în ianuarie 2021, 1 în februarie 2021, 35 în martie 2021 și 8 în aprilie 2021, în județele Argeș, Bihor, Buzău, Cluj, Hunedoara, Iași, Olt, Sibiu, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 148 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 5 la categoria 40-49 de ani, 17 la categoria 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 38 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

141 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.343. Dintre acestea, 265 sunt internate la ATI.  

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.