COVID-19: 202 cazuri noi și 277 de decese, în ultimele 24 de ore

0
223
Foto: arhivă

Până astăzi, 8 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.154 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.043.371 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 202 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2122740,27
2.Arad2363570,12
3.Argeș27377110,21
4.Bacău2604120,08
5.Bihor29250120,23
6.Bistrița-Năsăud1186420,09
7.Botoșani14158120,08
8.Brașov4365420,21
9.Brăila1327940,18
10.Buzău1256900,1
11.Caraș-Severin1145650,23
12.Călărași1004400,09
13.Cluj5749160,2
14.Constanța4291350,16
15.Covasna853510,13
16.Dâmbovița2247530,11
17.Dolj2660510,1
18.Galați2760910,2
19.Giurgiu1101110,12
20.Gorj920400,03
21.Harghita826740,12
22.Hunedoara2286200,11
23.Ialomița1076840,13
24.Iași4237040,12
25.Ilfov4506120,21
26.Maramureș2036620,08
27.Mehedinți833100,11
28.Mureș2392940,13
29.Neamț1893040,19
30.Olt1459030,12
31.Prahova35269130,28
32.Satu Mare1297620,07
33.Sălaj1093430,12
34.Sibiu2648030,23
35.Suceava2418980,07
36.Teleorman1368920,11
37.Timiș5428840,14
38.Tulcea843000,14
39.Vaslui1597040,11
40.Vâlcea1641430,17
41.Vrancea1068020,09
42.Mun. București183484230,18
43.Cazuri noi nealocate pe județe

480*
29
TOTAL1.079.154202

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.