COVID-19: 50 de cazuri noi la nivel național, în ultimele 24 de ore

0
149
Test pentru depistarea COVID-19

Până astăzi, 14 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.776 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.044.404 pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 50 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2125700,21
2.Arad2365420,12
3.Argeș2741440,17
4.Bacău2605130,05
5.Bihor2926400,15
6.Bistrița-Năsăud1186910,04
7.Botoșani1416810,07
8.Brașov4367010,11
9.Brăila1328520,09
10.Buzău1257810,07
11.Caraș-Severin1147100,17
12.Călărași1005100,05
13.Cluj5752170,13
14.Constanța4293240,09
15.Covasna854900,11
16.Dâmbovița2248710,08
17.Dolj2661950,07
18.Galați2762820,13
19.Giurgiu1101610,06
20.Gorj920600,02
21.Harghita827820,05
22.Hunedoara2286300,05
23.Ialomița1078460,09
24.Iași4238640,07
25.Ilfov4508020,11
26.Maramureș2038310,07
27.Mehedinți833200,06
28.Mureș2395170,11
29.Neamț1895300,12
30.Olt1459820,09
31.Prahova3532880,23
32.Satu Mare1298130,05
33.Sălaj1094210,09
34.Sibiu2649300,13
35.Suceava2420100,06
36.Teleorman1371020,12
37.Timiș54306-3**0,1
38.Tulcea843210,05
39.Vaslui1597400,09
40.Vâlcea1642810,11
41.Vrancea1068610,05
42.Mun. București183582160,14
43.Cazuri noi nealocate pe județe   
            415*
-39
TOTAL1.079.77650

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.