COVID-19: 51 de cazuri noi la nivel național. Unul singur în județul Constanța

0
129
sursa foto: zf.ro

Până astăzi, 6 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.030 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 51 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127510,03
2.Arad2367810,03
3.Argeș2746620,05
4.Bacău2608810,04
5.Bihor2928600,01
6.Bistrița-Năsăud1187900,02
7.Botoșani1419010,03
8.Brașov4368710,02
9.Brăila1329800,01
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1149010,03
12.Călărași1006000
13.Cluj5761220,04
14.Constanța4296010,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250410,01
17.Dolj2669600,07
18.Galați2766200,03
19.Giurgiu1102900,03
20.Gorj921410,01
21.Harghita828710,01
22.Hunedoara2287030
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4243020,03
25.Ilfov4513600,07
26.Maramureș2041400,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398200,03
29.Neamț1898600,04
30.Olt1462700,03
31.Prahova3545530,11
32.Satu Mare1300500,04
33.Sălaj1094900,02
34.Sibiu26511-1**0,03
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1371820,01
37.Timiș5436260,04
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1599330,01
40.Vâlcea1644710,03
41.Vrancea1069300,01
42.Mun. București18372260,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe

436*
12
TOTAL1.081.03051

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.