Ministrul Sănătății a anunțat în dimineața zilei de joi, 2 aprilie a.c., alte două cazuri de coronavirus.
Este vorba de o femeie în vârstă de 75 ani, din județul Neamț. În data de 28.03.2020 s-a internat în secția de ATI a Spitalului Județean Piatra Neamț. În data de 28.03.2020 s-a emis suspiciunea de SARC-COV-2 și s-a recoltat un exudat cu rezultat pozitiv pentru COVID-19 în data de 30.03.2020. Antecedente patologice: Diabet zaharat. Aceasta a decedat în cursul zilei de miercuri, 1 aprilie.
Cel de-al doilea deces înregistrat astăzi, femeie în vârstă de 84 ani, din județul Bacău. Pacienta s-a internat în Spitalul Județean Bacău în data de 27.03.2020 în secția de terapie intensivă. Se recoltează exudate în data de 27.03.2020 care este pozitiv pentru Covid-19, în aceeași zi. Aceasta a murit astăzi, 2 aprilie.
L.M.



























