• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
12 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Ultima Ora

COVID-19. Doar 57 de noi cazuri raportate la Constanța. Situaţia pe țară

30 ianuarie, 2021
in Ultima Ora
0
Foto: Digi24: Reprezentare grafică a coronavirusului SARS CoV2.  Guliver/Gettymages

Foto: Digi24: Reprezentare grafică a coronavirusului SARS CoV2. Guliver/Gettymages

2
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Până sâmbătă, 30 ianuarie a.c., pe teritoriul României, au fost confirmate 726.918  cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), iar 672.532 de pacienți au fost declarați vindecați.
În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.668 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13787571,51
2.Arad15702641,16
3.Argeș20210300,71
4.Bacău18651801,1
5.Bihor20051921,46
6.Bistrița-Năsăud8226341,01
7.Botoșani9805491,5
8.Brașov287291252,13
9.Brăila9318340,82
10.Buzău8983320,49
11.Caraș-Severin7649231,27
12.Călărași7135100,75
13.Cluj354141032,43
14.Constanța29860571,56
15.Covasna5549170,74
16.Dâmbovița16536481,15
17.Dolj17387351,13
18.Galați18797641,45
19.Giurgiu7291341,04
20.Gorj5741240,8
21.Harghita5800150,59
22.Hunedoara13589681,35
23.Ialomița7642200,89
24.Iași31214930,52
25.Ilfov28442832,44
26.Maramureș13571922,62
27.Mehedinți5554170,73
28.Mureș16654591,02
29.Neamț12703 701,3
30.Olt10550380,52
31.Prahova26023750,94
32.Satu Mare8393701,68
33.Sălaj7150201,86
34.Sibiu18435221,06
35.Suceava18804721,71
36.Teleorman8959261,07
37.Timiș322932243,24
38.Tulcea6064130,81
39.Vaslui11971250,97
40.Vâlcea11037511,16
41.Vrancea7753240,49
42.Mun. București118197 4492,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe1299*30
TOTAL726.9182.668

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 808 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA33
2ARAD11
3ARGEŞ23
4BACĂU15
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI21
8BRĂILA4
9BRAŞOV18
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ19
14CONSTANŢA50
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ24
18GALAŢI41
19GIURGIU5
20GORJ11
21HARGHITA4
22HUNEDOARA18
23IALOMIŢA6
24IAŞI15
25ILFOV18
26MARAMUREŞ23
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI164
29MUREŞ28
30NEAMŢ19
31OLT15
32PRAHOVA20
33SĂLAJ12
34SATU MARE11
35SIBIU20
36SUCEAVA37
37TELEORMAN9
38TIMIŞ32
39TULCEA5
40VÂLCEA10
41VASLUI10
42VRANCEA2

TOTAL808

Până astăzi, 18.264 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.01.2021 (10:00) – 30.01.2021 (10:00) au fost raportate 68 de decese (40 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Ialomița, Maramureș, Prahova, Sibiu, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Tulcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 6 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 19 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani și 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani.

63 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.702. Dintre acestea, 1.018 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.432.062 de  teste RT-PCR și 115.176 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.456 de teste RT-PCR (12.273 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.183 la cerere) și 6.928 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 2.213 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 30 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 39.253 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.410  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.174 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 157 de persoane.

Tags: coronavirus constantacoronavirus in romaniastiri coronavirus
ShareTweetSend
Previous Post

Paris: Au jefuit un celebru magazin de bijuterii cu topoarele

Next Post

Județul Constanța se află în zona galbenă, rata de infectare, peste 1,5

Alte Stiri

Ultima Ora

Dumitru Paris (USR) a fost eliberat din funcția de subprefect

30 octombrie, 2026
0
Ultima Ora

L-ați văzut? Un copil din Constanța a dispărut de acasă

30 octombrie, 2026
171
Roata dreapta spate a autobuzului a explodat. FOTO Cătălin SCHIPOR
Ultima Ora

Noutăți majore în transportul public din Valu lui Traian de la 1 noiembrie: Tarife reduse, trasee noi și gratuități pentru elevi

30 octombrie, 2026
45
SHUTTERSTOCK
Ultima Ora

Câţi studenţi din Republica Moldova învaţă în România. Planul Chişinăului pentru a-i atrage acasă

30 octombrie, 2026
15
Ultima Ora

Decebal Făgădău depune luni jurământul în calitate de prefect al județului Constanța. Ceremonia va avea loc prin videoconferință

30 octombrie, 2026
78
Ultima Ora

Statul pierde la încasări: 750 de milioane de lei mai puțin dintr-o industrie afectată de blocaje

30 octombrie, 2026
21
Sursă foto: Profimedia, Shutterstock
Ultima Ora

Se pregătește Zelenski să cedeze? În premieră se arată dispus să negocieze cu Vladimir Putin pentru teritorii

30 octombrie, 2026
24
Sursă foto: Guvernul Romaniei
Ultima Ora

Pirueta prin care Alexandru Nazare s-a extras din războiul dintre Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan

30 octombrie, 2026
94
Alexandru Rogobete
Ultima Ora

Sănătatea a primit 8,3 miliarde de lei la rectificarea bugetară. Rogobete a anunţat cum se împart banii şi care sunt priorităţile

30 octombrie, 2026
15
Next Post

Județul Constanța se află în zona galbenă, rata de infectare, peste 1,5

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Dumitru Paris (USR) a fost eliberat din funcția de subprefect

30 octombrie, 2026

L-ați văzut? Un copil din Constanța a dispărut de acasă

30 octombrie, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.