COVID-19. La Constanța au fost raportate 67 de noi cazuri. Situaţia la nivel național

0
389
sursa foto: Digi24.ro

Până duminică, 18 aprilie a.c., pe teritoriul României, au fost confirmate 1.029.304 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19), iar 940.792 de pacienți au fost declarați vindecați.  În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.265 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19883623,33
2.Arad22580703,17
3.Argeș25770682,30
4.Bacău25051851,80
5.Bihor273901103,04
6.Bistrița-Năsăud11231362,33
7.Botoșani13589171,52
8.Brașov41936713,52
9.Brăila12602432,36
10.Buzău11855391,73
11.Caraș-Severin10437472,29
12.Călărași9574131,66
13.Cluj545591155,16
14.Constanța41255673,04
15.Covasna7871272,90
16.Dâmbovița21738321,66
17.Dolj25430521,99
18.Galați26171822,70
19.Giurgiu10563202,40
20.Gorj898480,89
21.Harghita7624301,38
22.Hunedoara21831423,46
23.Ialomița10318222,28
24.Iași40922721,84
25.Ilfov432481475,66
26.Maramureș19887120,86
27.Mehedinți7804131,71
28.Mureș22402442,64
29.Neamț17795 351,78
30.Olt13883571,57
31.Prahova327991502,46
32.Satu Mare12544231,45
33.Sălaj10387352,15
34.Sibiu25041852,94
35.Suceava2355190,77
36.Teleorman12880112,57
37.Timiș52250893,37
38.Tulcea7996162,03
39.Vaslui15451201,21
40.Vâlcea15580322,54
41.Vrancea10081281,47
42.Mun. București1750724625,19
43.Cazuri noi nealocate pe județe

1489*
-233
TOTAL1.029.3042.265

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:



Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 346 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD7
3ARGEŞ4
4BACĂU10
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI1
8BRĂILA1
9BRAŞOV8
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ9
14CONSTANŢA68
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ4
18GALAŢI2
19GIURGIU1
20GORJ 
21HARGHITA4
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA2
24IAŞI11
25ILFOV7
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI46
29MUREŞ22
30NEAMŢ2
31OLT12
32PRAHOVA22
33SĂLAJ3
34SATU MARE8
35SIBIU2
36SUCEAVA9
37TELEORMAN1
38TIMIŞ8
39TULCEA4
40VÂLCEA2
41VASLUI13
42VRANCEA6

TOTAL346

Până astăzi, 26.232 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.04.2021 (10:00) – 18.04.2021 (10:00) au fost raportate 160 de decese (93 bărbați și 67 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Timiș,  Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 17 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 47 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 54 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 34 decese la categoria de peste 80 de ani.

153 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 7 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.  

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.366. Dintre acestea, 1.475 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.124.135 de teste RT-PCR și 778.493 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.677 de teste RT-PCR (6.286 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.391 la cerere) și 5.742 de teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 52.771 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.113 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 44.565 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 122 de persoane.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.