O femeie a fost omorâtă într-un mod brutal, într-o localitate din județul Constanța. Aceasta a fost înjunghiată în inimă de concubinul ei. Bărbatul a fost reținut, inițial, apoi arestat, fiind acuzat de omor. Povestea din spatele omorului este una cu tentă amoroasă, iar motivul pentru care individul ar fi recurs la acest gest ar fi gelozia.
Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat, ca stare de fapt prezumtivă, că ”la data de 01 aprilie 2022, în jurul orei 20:00, în locuinţa comună din extravilanul comunei Mircea Vodă, judeţul Constanța, pe fondul geloziei şi al stării de ebrietate, în cursul unui conflict spontan, inculpatul a ucis-o cu intenţie pe concubina sa, M.C., pe care a înjunghiat-o cu lama unui briceag şi i-a provocat o plagă penetrantă în zona hemitoracelui stâng, cu interesarea cordului, ce a dus la moarte prin hemoragie internă”, susțin procurorii criminaliști.
De remarcat că, pe parcursul anchetei penale iniţial inculpatul a încercat să inducă în eroare organele de urmărire penală, însă ulterior a recunoscut comiterea faptei.
Astfel, în cursul zilei de 03 aprilie, procurorul de caz a formulat propunere de arestare preventivă a inculpatului pentru următoarele 30 de zile, propunere ce a fost admisă de judecătorul de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Constanţa.
Potrivit unor surse neoficiale, cei doi concubini erau implicați într-o relație amoroasă ceva ”mai puțin ortodoxă”. Adică în aceeași casă locuiau doi frați, ambii ciobani, care trăiau în concubinaj cu două surori, iar la un moment dat mai făceau schimb de partenere. S-ar părea că din această conjunctură amoroasă au provenit și crizele de gelozie ale bărbatului care și-a omorât concubina.
Minuta instanței
”În temeiul art. 226 alin. (1) şi (2) raportat la art. 223 alin. (2) şi art. 202 alin. (1) şi (3), toate din Codul de procedură penală, admite propunerea formulată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa, în dosarul de urmărire penală nr. 448/P/2022 şi dispune arestarea preventivă, pe o durată de 30 de zile, respectiv de la data de 03.04.2022 până la data de 02.05.2022, inclusiv, a inculpatului Paşcă Vasile, cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de omor asupra unui membru de familie – faptă prevăzută de art. 188 alin. (1), cu aplicarea art. 199 alin. (1), în referire la art. 177 alin. (1) lit. c) – toate din Codul penal. În temeiul art. 230 din Codul de procedură penală, dispune emiterea de îndată a mandatului de arestare preventivă pentru inculpatul Paşcă Vasile. În temeiul art. 272 din Codul de procedură penală, dispune avansarea sumei de 626 lei din fondurile Ministerului Justiţiei către Baroul Constanţa, reprezentând onorariul avocatului Tugearu Mihaela, desemnat din oficiu pentru a-i acorda asistenţă judiciară inculpatului Paşcă Vasile. În conformitate cu dispoziţiile art. 275 alin. (3) din Codul de procedură penală, cheltuielile judiciare efectuate de stat cu ocazia soluţionării propunerii parchetului rămân în sarcina statului. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore, potrivit art. 204 alin. (1) din Codul de procedură penală. Pronunţată în camera de consiliu, la data de 03.04.2022, ora 11:55”.
D.A.



























