Cinci constănţeni veniţi din zona de risc a Italiei, în carantină la Spitalul CF
România are începând de miercuri, 26 februarie a.c., primul caz de coronavirus confirmat în Gorj. Victor Costache, ministrul Sănătății, și secretarul de stat Raed Arafat, directorul Departamentului pentru Situații de Urgență, au anunțat că în casa bărbatului din Gorj mai sunt 7 persoane (niciun copil) în vârstă – toate fiind testate și cu rezultat negativ.
Raed Arafat a preferat să nu facă publică vârsta bărbatului confirmat cu nou coronavirus. Medicul Arafat a anunțat că bărbatul a fost transportat la Matei Balș în Capitală.
„Pacientul a intrat în contact direct cu un italian. Este o cunoștință a italianului. Momentan pacientul este asimptomatic, nu este nimic îngrijorător. Șansa de a fi fals-pozitiv este foarte mică. Totuși, testul va fi reluat la București, la Spitalul Matei Balș. Să nu folosească nimeni cuvântul „epidemie”. Este un singur caz, nu o epidemie. Nici dacă vor fi 5-6 cazuri nu va fi o epidemie. Pacientul zero este italianul. De câteva zile testăm apropiații, abia acum am găsit un caz. Este un lucru pozitiv. Evoluția este imprevizibilă. Se poate opri aici, poate apărea un nou caz sau mai multe. Avem un singur caz, încercăm să găsim toate contactele pentru a opri răspândirea. O mare parte din persoanele din localitatea persoanei confirmate au fost testate și rezultatul a fost negativ. La Matei Balș pacientul va fi izolat, se va repeta serologia. Mâine poate deveni simptomatic”, a explicat dr. Arafat.
Primii constănţeni întorşi din Italia în România au intrat în carantină. Discutăm despre un grup de 5 persoane, 3 adulţi si 2 copii. Aceștia au venit dintr-o zonă considerată de risc a Italiei. Deși sunt asimptomatici, în scop preventiv, medicii au instituit măsura de carantină 14 zile. Conducerea Direcției de Sănătate Publică a confirmat informația: „Este vorba de 3 adulţi şi 2 copii în carantină, asupra cărora efectuăm testările specifice. Toți sunt asimptomatici”. Ieșirea din carantină, după o perioadă de 14 zile, cât și la externarea din spital dacă pacienții sunt clinic sănătoși, se va face după efectuarea a două teste negative pentru COVID-19. Testele respective se vor efectua la un interval minim de 24 ore.
Constanța este unul dintre cele cinci centre care pot primi și trata bolnavii de coronavirus. Reprezentanții Primăriei Constanța au anunțat că în curtea Spitalului de Boli Infecțioase vor fi amenajate 20 de camere de izolare gonflabile.
“Marți, 26 februarie a.c., încă 5 persoane (inclusiv un minor) care au venit recent din Italia s-au prezentat la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța. Dintre acestea, două persoane, mamă și copil, prezentau simptomele unei răceli și au rămas internate în unitatea spitalicească. Trebuie precizat că doar femeia a călătorit la Florența și că prezenta aceste simpome încă dinainte de a pleca în Italia. Nu există niciun caz, până la acest moment, de îmbolnăvire cu noul coronavirus în municipiul Constanța”, au explicat reprezentanții Primăriei Constanța.
În România ne confruntăm cu o criză a măștilor medicale. Farmaciile din Constanța sunt pe cale să epuizeze toate stocurile de măști medicale. Acestea pur și simplu s-au vândut ca pâinea caldă și au început să dispară din farmacii.
Problema aceasta a fost prezentată miercuri, 26 februarie a.c., în Colegiul Prefectural. Medicul primar în epidemiologie al Direcției de Sănătate Publică, Mirela Cucu, i-a adus la cunoștință prefectului George Niculescu faptul că: „Aceste măști trebuie să fie schimbate la două ore. Transmiterea virusului se face la o distanță de 2 metri și se transmite prin mucoasa nazală, bucală și ocular”.
La rândul său, dr. Laurențiu Bădescu, șeful Serviciului Judeţean de Ambulanţă (SAJ) din Constanţa a dorit să sublinieze faptul că a ajuns să achiziționeze măști mult mai scumpe din cauza crize. „Avem o mică problemă la achiziționarea de măști, care sub contract, firmele refuză să ni le livreze. Acum facem achiziții directe, dar la alt preț, mai mare” a declarat Laurențiu Bădescu, șeful Serviciului Judeţean de Ambulanţă Constanţa. Situația nu este singurală. Medicul Raed Arafat susține că lipsa măștilor medicale este o problemă la nivel mondial.
Totuși, în locurile în care se mai găsesc, cu greu, prețurile sunt efectiv de speriat. Dacă înainte de apariția Coronavirusului măștile medicale se vindeau cu câțiva bani bucata, acum au ajuns să coste peste 3 lei și în unele locuri chiar și peste 5 lei bucata.
O altă variantă de achiziționare a acestor măști rămâne Internetul, unde, de asemenea, prețurile sunt exagerate. Paginile de Facebook s-au umplut de proteste față de eMag. Cel mai mare magazin online din România a avut la vânzare măști chirurgicale la prețuri exorbitante. Interesul pentru acest produs a explodat din cauza coronavirusului. Toate măștile care în mod normal ar fi costat câțiva lei, acum erau ”reduse” la 99 de lei.
Reprezentanții farmaciilor din Constanța îi sfătuiesc pe oameni să nu intre în panică și să cumpere foarte multe măști, întrucât vor reface treptat stocurile.
Alexandra VASILE
Citește și:
Declarații de presă aici:




























