Croația și Brazilia se vor duela în sferturi la Campionatul Mondial din Qatar

0
123
sursa foto: Facebook/ FIFA World Cup

Croația și Brazilia se vor înfrunta în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Qatar.

Brazilia a învins, luni, 5 decembrie a.c., Coreea de Sud, cu scorul de 4-1. Toate golurile Braziliei au fost marcate în prima repriză. Acestea au fost înscrise de Vinicius Junior, în minutul 7, Neymar, în minutul 13, din penalty, Richarlison, în minutul 29 și Paqueta, în minutul 36. Paik Seung-Ho a punctat pentru Coreea de Sud, în minutul 76, după un șut superb de la distanță.

La finalul meciului, fotbaliștii brazilieni i-au dedicat acest succes fostului mare jucător, Pele, câștigător a trei Cupe Mondiale cu Brazilia.

Acesta se află internat la un spital din Sao Paulo, în urma unei infecții respiratorii, conform BBC. Înainte de meci, Pele a transmis un mesaj de încurajare pentru Brazilia, postat pe contul de Instagram.

Vicecampioana mondială Croația a învins Japonia după loviturile de departajare, 1-1 (3-1). Niponii au deschis scorul în minutul 43, prin Daizen Maeda, iar croații au egalat prin Ivan Perisic, în minutul 55. Cele două echipe au încheiat la egalitate și după prelungiri, iar calificarea s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde Japonia a ratat de trei ori, iar Croația o singură dată.

Țările de Jos – Argentina și Anglia – Franța sunt celelalte meciuri din sferturile de finală. Marți, 6 decembrie, se joacă ultimele două partide din optimile de finală, Maroc – Spania și Portugalia – Elveția.