• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
22 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Politica Administratie

Cum ar urma să arate Bulevardul 1 Mai, Şoseaua Mangaliei şi strada Ştefan cel Mare

4 martie, 2020
in Administratie
0
13
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

În data de 17 februarie a.c. a fost semnat contractul de finanțare a proiectului „Îmbunătățirea mobilității în municipiul Constanța, între Gara CFR și stațiunea Mamaia“.  Valoarea proiectului este de 91, 361 milioane de lei. De la Gară până la intrare în stațiunea Mamaia se va schimba “coloana vertebrală” a orașului, după cum preciza primarul Decebal Făgădău. Va fi înfiinţată o bandă unică de transport public de peste 11 km, trotuare în suprafaţă de 45 de mii de metri pătraţi, pistă de biciclete în lungime de 8 km.

„Se va schimba infrastructura orașului, pentru că vor fi rute pentru bicicliști, rută pentru transportul în comun. Este un proiect extrem de important, este urcată procedura de achiziție pentru data de 23 martie, în 18 luni se va schimba radical această zonă a orașului nostru. Va fi extrem de vizibil și pentru turiști. Vom avea o mulțime de lucruri, de la stații inteligente, mobilier stradal, iluminat inteligent etc”, a spus Făgădău.

În plus, vorbim despre staţii de autobuz, mobilier urban inteligent, panouri de informare, o reţea nouă de iluminat public pentru carosabil, trotuare şi piste de biciclete, iluminat smart la trecerile pentru pietoni, senzori pentru măsurarea calităţii aerului, spaţii verzi mediane şi sistem de irigaţii. Acest proiect este în faza de implementare.

Pe lângă proiectul descris mai sus, Primăria Constanţa anunţă că are în faza de precontractare şi proiectul care vizează Bulevardul 1 Mai şi Şoseaua Mangaliei. „Obiectivul general al proiectului este reprezentat de îmbunătățirea mobilității urbane în Municipiul Constanța, prin resistematizarea infrastructurii de transport pe Bd. 1 Mai și Șoseaua Mangaliei. În vederea încurajării utilizării modurilor de transport mai prietenoase cu mediul se vor introduce benzi dedicate transportului public si cu bicicleta, se vor reabilita trotuarele și partea carosabila. Scopul acestor intervenții este, în principal, reducerea emisiilor GES și promovarea mobilității urbane durabile prin realizarea de investiții în infrastructura de transport public urban și în infrastructura specifică deplasărilor cu bicicleta și pietonale, în vederea asigurării circulației libere și în condiții de siguranță a persoanelor. Toate acestea vor conduce la îmbunătățirea condițiilor de mediu și a calității vieții cetățenilor și vizitatorilor din municipiul Constanța”, se arată în postarea administraţiei locale.

Proiectul, depus spre finanţare în martie 2019, poate fi înţeles mai uşor analizând imaginile ataşate articolului:

Un alt proiect al administraţiei locale, depus spre analiză tot în 2019, în vederea accesării de fonduri nerambursabile, se referă la strada Ştefan cel Mare, care ar urma să foe transformată într-o esplanadă pietonală modernă. Iată descrierea proiectului: „Obiectivul general al proiectului este reprezentat de promovarea mobilității urbane durabile prin regenerarea urbană a zonei centrale printr-o serie de măsuri care să conducă la creșterea accesibilitătii și mobilității pietonale din această zonă a municipiului. Prin proiect  se urmărește creșterea cotei modale a deplasărilor pietonale și cu bicicleta, prin transformarea segmentului străzii Ștefan cel Mare într-o esplanadă pietonală modernă  (trotuare și zone shared-space), reabilitarea   străzilor  adiacente  și  crearea de benzi dedicate transportului  public și piste de biciclete pe Bd. Ferdinand și pe str. Mircea cel Bătrân. Totodată, se dorește  ca utilizarea autoturismelor în zona centrală a municipiului să devină mai puțin atractivă. În acest sens, se va limita accesul autovehiculelor personale/private în aceasta zonă, fapt care va conduce la reducerea emisiilor de echivalent CO2”, se arată într-o postare a Primăriei Constanţa.

M.M.

Tags: circulatieConstanţaprimaria constantasoselestradastrazitrafic
ShareTweetSend
Previous Post

Holograf ajunge la Constanţa: concert Classic Rock

Next Post

France24, în 2019: România urmează să devină “piaţă de desfacere pentru deşeurile lumii”

Alte Stiri

Administratie

Blocuri de 11 etaje în Tomis Plus: Consiliul Local a aprobat proiectul de 3 milioane de euro a famiilor Maticiuc și Alexa

28 august, 2026
229
Administratie

VIDEO/FOTO. Transformare majoră la malul mării: cum se schimbă zona Delfinariu – Faleză Nord

28 august, 2026
332
Ultima Ora

GALERIE FOTO. Investiție finalizată la Spitalul Orășenesc Hârșova

27 august, 2026
525
Statiunea Mamaia
Ultima Ora

Îmbunătățirea mobilității urbane în stațiunea Mamaia costă mai mulți bani: proiect aprobat de consilierii locali

27 august, 2026
125
Zona DN 3C
Administratie

Parc nou la ieșirea din Constanța, aprobat în Consiliu: cine beneficiază de despăgubirile rezultate din exproprieri

27 august, 2026
728
Sală de jocuri de noroc. FOTO: Hello i m nik
Politica

Regulamentul jocurilor de noroc a trecut de Consiliul Local Constanța

27 august, 2026
644
Strada Banu Mihalcea, Constanța
Ultima Ora

Proiect controversat în Faleză Nord: Chițac obține votul pentru amenajările de pe Banu Mihalcea

27 august, 2026
534
Costică Halep
Politica

Planurile imobiliare ale lui Costică Halep, stagnează din nou: proiectul, retras din Consiliul Local

27 august, 2026
355
CNE Cernavodă
Administratie

Guvernul anunţă noi SOLUȚII pentru a apăra cota Dunării la priza de răcire a centralei de la Cernavodă

27 august, 2026
98
Next Post

France24, în 2019: România urmează să devină “piaţă de desfacere pentru deşeurile lumii”

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

De la alimente ținute la 16°C la terase cu risc de accidentare a consumatorilor : controalele CJPC Constanța s-au lăsat cu amenzi de 168.000 de lei

28 august, 2026

FOTO/VIDEO. Florian Munteanu, actorul din „Creed” în vizită la Academia Hagi

28 august, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.