În Comisia de Transporturi și Infrastructură a Camerei Deputaților a fost dezbătută o inițiativă de modificare a Codului Rutier menită să permită șoferilor să conteste procesele verbale care stabilesc contravenții și la judecătoriile în ale căror rază teritorială își au domiciliul.
În prezent, Codul Rutier prevede că acestea pot fi contestate doar la Judecătoria din raza localității în care s-a produs prezumtiva faptă.
„Epopeea acestei modificări legislative este mai lungă, dar astăzi majoritatea membrilor Comisiei de Transporturi am dat votul nostru PENTRU. Atât timp cât legislația generală permite soluționarea plângerilor contravenționale și la instanțele competente de la domiciliul contravenientului, indiferent de locul săvârșirii faptei prezumate a fi fost comise, consider că prevederea trebuie transpusă și în Codul Rutier ca atare. Îmi exprim speranța că și plenul Camerei va vota PENTRU, ținând seama de raportul favorabil al Comisiei de specialitate.“ a declarat deputatul PNL Tulcea, George Șișcu.
C.S.



























