• Ai un pont?
  • Redactie
  • Agentie publicitate
  • Editia print
  • Login
FocusPress
No Result
View All Result
EDITIA PRINT
10 °c
Constanta
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
FocusPress
  • Politică
    • Administratie
    • Alegeri
    • Interviuri
    • Politica Interna
  • Actualitate
    • Economie
    • Imobiliare Auto
    • Justitie
  • Externe
  • Societate
    • Educatie
    • Media
    • Sanatate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
    • Cluburi
    • Restaurante
    • Showbizz
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunţuri
No Result
View All Result
FocusPress
No Result
View All Result
Home Actualitate Justitie

DNA Constanța continuă acțiunile în instanță în dosarul fostului director Navrom. Urmează o decizie importantă

6 martie, 2024
in Justitie
0
Sediul DNA Constanța

Sediul DNA Constanța

2.2k
AFISARI
Share on FacebookShare on TwitterShare pe WhatsApp

Fostul director al companiei Navrom, Mihai Octavian Gabur, a scăpat de procesul penal pe 20.12.2023, atunci când magistrații Curții de Apel Constanța i-au admis apelul acestuia și au decis că a intervenit prescripția răspunderii penale. Însă, DNA Constanța a depus o cerere de recurs în casație la Înalta Curte de Casație și Justiție a României, ce a fost admisă în principiu.

”Admite în principiu cererea de recurs în casaţie formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia Naţională Anticorupţie, Serviciul Teritorial Constanţa împotriva deciziei penale nr. 1242 din data de 20 decembrie 2023, pronunţată de Curtea de Apel Constanţa, Secţia Penală şi pentru cauze cu minori şi de familie. Trimite cauza Completului C5 în vederea judecării recursului în casaţie, pentru termenul de judecată din data de 9.04.2024, cu citarea intimaţilor inculpaţi, a intimatei-parte civilă şi asigurarea apărării. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 27 februarie 2024”, potrivit minutei judecătorești.

Astfel, pe 9.04 2024 se va judeca recursul în casație.

Fostul director de la Navrom, Mihai Octavian Gabur, a fost trimis în judecată în 2017, fiind acuzat de fapte de corupție. A urmat cercetarea judecătorească, la finalul căreia a fost găsit vinovat, în 2019, fiind condamnat la 3 ani de închisoare, cu suspendare. Apoi, dosarul a ajuns la Curtea de Apel Constanța, care a dispus rejudecarea pe fond. Astfel, cauza s-a întors la Tribunal unde, după trei ani de la prima condamnare, i-a fost aplicată aceeași pedeapsă.

Dosarul a ajuns, pentru a doua oară, la Curtea de Apel Constanța, după ce DNA Constanța a formulat apel. Acesta a fost înregistrat pe 5 mai 2022, iar după un an și jumătate, în data de 20 decembrie, completul de judecată a admis apelul inculpatului, a desființat sentința penală apelată și, în urma rejudecării, a dispus încetarea procesului penal, ca urmare a intervenirii prescripției răspunderii penale, potrivit Decizia CCR nr. 358/2022.

Însă, Gabur nu a scăpat de achitarea prejudiciului.

Potrivit procurorilor, Mihai Octavian Gabur, având calitate de manager al unui proiect finanţat din fonduri nerambursabile, a depus, în 2011, la Ministerul Fondurilor Europene, documente cu caracter inexact (două cereri de rambursare), prin care a solicitat plata cheltuielilor aferente achiziţiilor de materiale necesare desfăşurării cursurilor din proiect, în condiţiile în care o parte din ele nu au fost folosite în acest scop. Concomitent, Gabur a anexat la cererile respective mai multe documente cu conţinut nereal (condică formatori, rapoarte lunare justificative privind consumul de materiale etc.).

Aceste demersuri au avut ca urmare obţinerea pe nedrept, de către societatea administrată de către inculpatul Mihai Octavian Gabur, din bugetul Uniunii Europene, a sumei de 685.479 de lei.

Liliana BELCIUG

Citește și:

Încă un penal a scăpat de pedeapsă: fostului director al Navrom i s-au prescris infracțiunile
Tags: anticoruptieDNAdosar penalfocuspressnavromstiri
ShareTweetSend
Previous Post

Consilierul Paștea, de la Hârșova, exclus din PSD după alegerile trecute, așteaptă soluționarea în instanță a cererii de anulare a deciziei partidului

Next Post

Verdict final în cazul fraților Băncuță, acuzați de tentativă la omor, într-un club din Mamaia

Alte Stiri

Sediul DNA Constanța
Actualitate

Judecătorii Tribunalului Constanța s-au pronunțat într-un DOSAR instrumentat de DNA: infracțiuni de corupție

30 mai, 2026
678
Actualitate

Procurorii Teodor Niță și Gigi Valentin Ștefan RĂMÂN în AREST! Vezi minuta

29 mai, 2026
708
Actualitate

Ele sunt judecătoarele de la Curtea Supremă care vor decide libertatea procurorilor Niță și Ștefan

29 mai, 2026
596
Actualitate

Jaf cu vinovați scăpați prin prescripție. După 20 de ani, Virgil Dulea se chinuie să-și recupereze aurul dispărut la perchezițiile autorităților

29 mai, 2026
1.9k
Vasile Deacu, Vlad Virgil, Viorica Stoian
Actualitate

Dosarul ”Fabrica de moșteniri”: Vlad Virgil rămâne în arest la domiciliu iar Joița Botezatu nu își poate relua activitățile notariale

28 mai, 2026
971
Actualitate

Decizie de ultimă oră a Tribunalului București în cazul lui Sorin Strutinsky: a fost ANULAT mandatul de executare a pedepsei!

28 mai, 2026
470
Cristian Radu, primarul municipiului Mangalia
Actualitate

Cristian Radu a contestat decizia de menținere a controlului judiciar și vrea să revină în funcție

28 mai, 2026
204
Gigi Ștefan Valentin
Actualitate

COINCIDENȚĂ sau REȚEA? Cum se leagă dosarele ”Fabrica de Moșteniri”, ”Mica Sicilie” și ancheta procurorului Ștefan? Clasări pe bandă rulantă?!

28 mai, 2026
2.4k
Vasile Deacu, Vlad Virgil, Viorica Stoian
Actualitate

Vlad Virgil și alți 4 inculpați din dosarul ”Fabrica de moșteniri” află azi verdictul instanței cu privire la trimiterea în judecată

28 mai, 2026
307
Next Post

GALERIE FOTO. Desfășurare de forțe pe bulevardul Mamaia: două femei au făcut circ în trafic

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FocusPress

FOCUS PRESS este un produs media creat din dorinţa de informare corectă a cetăţenilor. Credem în jurnalism de calitate, în dezbateri şi aducerea în prim-plan a adevăratelor subiecte de interes public.

Ai o informaţie sau imagini care pot deveni o ştire?
Trimite-ne mesajele tale pe WhatsApp / Telefon: 0785.555.401 sau 0785.555.402 ori adresa de email: redactie@focuspress.ro

Datele tale personale rămân confidenţiale!

Focus pe Categorii

  • Actualitate
  • Administratie
  • Alegeri
  • Anunturi
  • Cluburi
  • Cultura
  • Economie
  • Editorial
  • Educatie
  • Externe
  • Imobiliare Auto
  • Interviuri
  • Interviuri
  • Justitie
  • Media
  • Monden
  • Politica
  • Politica Interna
  • Restaurante
  • Sanatate
  • Showbizz
  • Societate
  • Sport
  • Turism
  • Ultima Ora
  • Uncategorized
  • Video

Ştiri Recente

Festivalul Tradițiilor și Gastronomiei Pescărești – ziua a doua: regal al ansamblurilor de dansuri din Constanța

30 mai, 2026
Centrala Nucleară de la Cernavodă

Unitatea 2 a Centralei Nucleare de la Cernavodă a fost reconectată la Sistemul Energetic Național

30 mai, 2026
  • Ai un pont?
  • Redactie
  • Editia print
  • FocusAds
  • Agentie publicitate

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
FocusPress.ro
No Result
View All Result
  • Home
  • Ultima Ora
  • Politica
  • Actualitate
  • Externe
  • Societate
  • Cultură
  • Sport
  • Monden
  • Turism
  • Editorial
  • Video
  • Anunturi
  • Editia print

© 2026 FocusPress.ro - With ❤️ by Fresh Media.

Cookie-urile ne ajuta sa va oferim serviciile noastre. Prin navigarea pe acest site, acceptati modul in care noi si partenerii nostri utilizam cookie-urile. Detalii aici.