Doar 31 de cazuri noi de COVID-19, la nivel național. Situația la Constanța

0
146
sursa foto: zf.ro

Până astăzi, 1 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.823 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 31 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127200,04
2.Arad2367620,04
3.Argeș2745710,05
4.Bacău2608610,04
5.Bihor2928500,03
6.Bistrița-Năsăud1187820,02
7.Botoșani1418800,04
8.Brașov4368400,01
9.Brăila1329610,02
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1148500,04
12.Călărași1006000,03
13.Cluj5759060,05
14.Constanța4295700,02
15.Covasna855600,02
16.Dâmbovița2250400,03
17.Dolj2668930,09
18.Galați27661-1**0,03
19.Giurgiu1102700,04
20.Gorj921300,02
21.Harghita828600,02
22.Hunedoara2286810,01
23.Ialomița1079200,02
24.Iași4241700,02
25.Ilfov4513030,09
26.Maramureș2041230,05
27.Mehedinți833900,02
28.Mureș2397900,04
29.Neamț1898500,04
30.Olt1462100,05
31.Prahova3543130,11
32.Satu Mare1300310,04
33.Sălaj1094800,02
34.Sibiu2651100,04
35.Suceava2422400,03
36.Teleorman1371500,01
37.Timiș5435240,05
38.Tulcea843800,02
39.Vaslui1598810,02
40.Vâlcea1644220,03
41.Vrancea1069300,02
42.Mun. București18369140,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe

412*
-6
TOTAL1.080.82331

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Galați a fost actualizat.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.