Aproape jumătate de ţară a intrat, duminică dimineață, sub avertizare cod roşu de temperaturi extreme, care vor ajunge până la 40 de grade, în celelalte regiuni fiind cod portocaliu de caniculă. De luni, codul roşu se extinde în cea mai mare parte a ţării, inclusiv în Bucureşti. Şase judeţe, inclusiv zona de litoral, se vor afla sub avertizare cod portocaliu, conform informațiilor furnizate de ANM.
Începând de duminică, de la ora 10.00, timp de 24 de ore, Dobrogea şi sud-estul Munteniei se vor afla sub cod galben de temperaturi deosebit de ridicate.
„Duminică (28 iunie) valul de căldură va persista, iar în Dobrogea şi în sud-estul Munteniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse între 30 şi 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Noaptea va fi tropicală, cu temperaturi minime ce se vor încadra între 19 şi 21 de grade, mai ridicate spre 23…24 de grade pe litoral şi în Delta Dunării”, precizează ANM.
În aceeaşi perioadă, se vor afla sub cod portocaliu de caniculă Banatul, Oltenia şi cea mai mare parte a Munteniei şi a Moldovei. Acelaşi interval este vizat de o avertizare cod roşu de temperaturi extreme pentru Crişana, Maramureş, Transilvania şi nordul Moldovei.
D.A.


























